23 Nisan 2024 Salı
Ana SayfaManşetTürk müteahhitler, Ortadoğu ve Afrika’da açıklanan 5.2 trilyon dolarlık projeleri takibe aldı

Türk müteahhitler, Ortadoğu ve Afrika’da açıklanan 5.2 trilyon dolarlık projeleri takibe aldı

2020 yılında yurt dışında 20 milyar dolarlık yeni iş hedefleyen Türk müteahhitlik firmaları Ortadoğu ve Afrika’da açıklanan toplam 5.2 trilyon dolarlık projeleri radarına aldı.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Middle East Economic Digest (MEED) işbirliği ile  hazırlanan ‘Körfez, Orta Doğu ve Afrika Ülkelerine Genel Bakış ve Bölge Potansiyelinin Değerlendirilmesi’ başlıklı video konferansında yapılan sunumda Ortadoğu ve Afrika bölgesinde Katar’a uygulanan ambargonun da kalkması ile istikrarın tekrar tesis edildiğine işaret edilerek bölgede yapılması planlanan projelerin Türk müteahhitler için avantaj olacağı ifade edildi.

Türkiye’ye yönelik oluşturulan olumsuz algı nedeniyle Körfez ülkelerinde Türk müteahhitlerin 3 milyar dolarlık iş kaybı yaşadığını hatırlatan TMB Bakanı Mithat Yenigün; “Diplomatik sorunlarda iyileşme ve finansman imkânlarında gelişme halinde Ortadoğu ve Afrika’da öne çıkan 5.2 trilyon dolarlık pazardan büyük pay alabiliriz. Bu pazarlar, bizim yurtdışında istihdam ettiğimiz Türk işgücü sayısını da üç kat artırarak 100 bine çıkarma hedefimizi gerçekleştirmemizi sağlayacaktır.” dedi.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI