Tünel Akvaryum’un inşasına başlandı

Trabzon Ortahisar Belediyesi tarafından su altı canlılarının tanıtılması ve alternatif turizme katkı sağlaması amacıyla hayata geçirilen 196 metrelik "Tünel Akvaryum"una ilk kazma vuruldu. 

0

Trabzon Ortahisar Belediyesi tarafından su altı canlılarının tanıtılması ve alternatif turizme katkı sağlaması amacıyla hayata geçirilen 196 metrelik “Tünel Akvaryum”una ilk kazma vuruldu.

Söz konusu akvaryum, tarihi Zağnos ve Tabakhane vadileri arasına kurulacak.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, yüklenici firmanın gerekli zemin etütlerini tamamlamasının ardından, Tabakhane Vadisi’nde tünel açma çalışmalarına başlandığını söyledi.

“7 milyon 749 bin liralık proje”

Yüklenici firmaya 30 Nisan’da iş yeri teslimi yapıldığını anlatan Genç, “Yüklenici firma gerekli jeolojik etütleri yaptıktan sonra tünel açma çalışmalarına Tabakhane Vadisi’nde başladı. İhale sözleşmesinde tünelin açılmasıyla ilgili iş süresini 240 gün olarak belirledik. Sözleşme bedelimiz ise 7 milyon 749 bin liradır.” dedi.

Genç, akvaryum kısmının inşaatına tünel inşaatı tamamlandıktan sonra başlanacağını, yatırımcı firmalarla görüşmelerin devam ettiğini belirterek, “Allah nasip ederse ilk defa bölgemizde böyle bir projeyi hayata geçireceğiz. Çok önemli ve maliyeti yüksek bir proje. Birtakım teknik incelikler gerektiriyor ama bu konuda hem teknik olarak hem de finansal olarak kendimizi yeterli hissediyoruz. Projemizi hayata geçirdiğimizde sadece Ortahisar için değil, Trabzon için de simge bir proje olacak.” diye konuştu.

“Türkiye’de bir ilk”

Akvaryumun Karadeniz Bölgesi için bir ilk olma özelliği taşıdığını vurgulayan Genç, “Türkiye’de de ilk defa yer altında bir akvaryum yapılacak. Türkiye için de bu anlamda bir ilk olma özelliğini taşıyor. Dünyada da benzeri yok sanırım. Zağnos ve Tabakhane vadilerini 180 metre uzunluğunda bir tünelle yer altından birleştireceğiz. Turistleri şehir içine çekecek ve şehir içinde daha çok zaman harcamalarını sağlayacak bir proje oldu. Tünel Akvaryum ile ayrı bir çekim ve cazibe merkezi oluşturacağız.” şeklinde konuştu.

Genç, ziyaretçilerin Trabzon’da daha fazla kalmasını ve şehir içinde daha fazla vakit geçirmelerini istediklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Deniz şehriyiz ama maalesef birkaç balık türü dışında hiçbir balığı tanımıyoruz. Balıkçılıkla ünlü Trabzon’da deniz canlılarını tanıtacak, teşhir edecek bir akvaryum yok. Bu eksikliği gidermek için Tünel Akvaryum inşaatına başladık. Yapacağımız akvaryumla, vatandaşlarımızla her türlü deniz canlısını buluşturacağız ve deniz canlılarıyla ilgili insanlarımızda bir bilinç ve farkındalık oluşturacağız.”
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin