Tahincioğlu istikrarlı büyümeye devam ediyor

Tahincioğlu Gayrimenkul devam eden projelerinde gelinen son durumu kamuoyu ile paylaştı.

0
Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu

Perakende, ofis, konut ve alışveriş merkezi projelerinin yanında birinci sınıf otellerin inşa ve geliştirme çalışmalarında da bulunan Türkiye’deki gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinden Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu basın mensupları ile bir araya gelerek Tahincioğlu Gayrimenkul’ün devam eden inşaatları hakkında bilgiler verdi, önümüzdeki dönem projelerinden bahsetti .

Son dönemdeki ekonomideki dalgalanmalar sektördeki yaşanan sıkıntılı duruma rağmen şantiyelerdeki çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Özcan Tahincioğlu “Kurlarda ve faiz oranlarındaki değişim ve ekonomik gelişmelerden en fazla etkilenen sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor. Tahincioğlu Gayrimenkul olarak son iki yılda çok önemli adımlar attık. 2017 yılında ciro bazında sektör lideri olduk. 2017’de Nidapark Küçükyalı, Nidakule Kayaşehir, Nidapark Ayyıldız,ve Nidapark İstinye Projelerini satışa sunduk, ayrıca Nidakule Levent , Nidapark Seyrantepe ve Nidapark Başakşehir projelerinin de teslimleri gerçekleşti. Ofis projemiz Nidakule Ataşehir Batı’nın tamamını tek seferde İş Portföy Birinci Gayrimenkul Yatırım Fonu’na sattık. Ayrıca Ünlü &Co  iştiraki Ünlü Portföy Birinci gayrimenkul Yatırım Fonuna ve Ak Portföy Yönetim Anonim Şirketi Birinci Gayrimenkul Yatırım Fonuna  da kurumsal satış gerçekleştirdik. Böylece Yatırım fonlarına en yüksek satış yapan kurum olarak 2017 yılında bu alanda bir rekora imza attık” dedi.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalara rağmen 2018 yılını da başarılı bir şekilde tamamladıklarını 2018 yılının ilk yarısında konut satışları ile satış rekoru elde ettiklerini  ,ikinci yarıda yaşanan kur dalgalanmaları ve faiz arttırımları sebebi ile tüm sektörde olduğu gibi yavaşlamaya başladıklarını ifade etti.

Bu yavaşlamaya rağmen iş Portföy, Ak Portföy, Vakıf GYO, Ünlü Portföy ve Re-Pie Portföy Yönetimi gibi gayrimenkul fonlarına veya GYO’lara satışlar yaptıklarını söyledi.

Önümüzdeki dönemde de kurumsal satışlara ağırlık vereceklerini ifade eden Tahincioğlu “Ofis projelerimiz kurumların ilgi odağında yer alıyor. Fonların yatırımcılarına cazip getiriler sunmak için bizim projelerimizi tercih etmesi bunun en güzel örneğidir” dedi.

Son süratle inşaatları tamamlamaya devam

Tahincioğlu, mevcut projelerine odaklanarak son süratle inşaatlarını tamamlamaya çalıştıklarını belirterek devam eden yaklaşık 1.5 milyon metrekare inşaatlarının olduğunu söyledi. Tüm konut satışları tamamlanan Emlak Konut Kayaşehir projesinin son konut etabının teslimlerinin yapıldığını, Ofis ve AVM etabının da önümüzdeki sene sonuna kadar teslim etmeyi hedeflediklerinin bilgisini verdi. Nidakule Kayaşehir projesinde 843 konut 2 bin civarında ticari ünite yer alıyor. Projeden konut alanlar %30-35 oranında pirim elde etmiş.Bundan dolayı 2. el satışları çok yüksek olan projenin tamamlanan etaplarının yüzde 40’ı ikinci kez el değiştirmiş.

Bağdat caddesinde 12 tane bina yaptıklarını anımsatan Tahincioğlu, 400 dairenin tamamını sattıklarını ifade etti.

Nidapark Küçükyalı projesinde karma kullanımlı bir proje olduğunu, inşaatının yüzde 75’ler seviyesinde tamamlandığını satışlarının da %60 oranında gerçekleştiğini kaydeden Tahincioğlu, önümüzdeki yazdan itibaren teslimlerin etap etap başlayacağının bilgisini verdi.

Emlak Konut ortaklığında İstinye’de 15 dönüm Koru etabı, 143 dönüm Panorama ve Vadi etabı olmak  üzerinde üç fazdan oluşan Nidapark İstinye projesinde inşaatlar devam ediyor. İnşaat durumu devam eden fazda konut etaplarında yüzde 70-80 aralığında. Satış seviyesi, satışa açılmış fazda %59.7 seviyesinde.

Kağıthane’de Nidapark Ayyıldız projesinde birkaç ay içinde kabası bitmiş olacak önümüzdeki yıl teslimi yapılacak.

Yabancı satışlarının yüksek olduğu Nidakule Bomonti projesinde ise stratejik bir adım atılarak  yeniden markalaşma üzerine görüşmeleri devam ediyor.Finans Merkezi projelerinde de benzer bir süreç devam ediyor.3-6 ay içinde sonuçlanacak.

Gayrimenkul sektörüne yönelik değerlendirmede bulunan Özcan Tahincioğlu, “Türkiye genelinde, 2019 yılı ikinci çeyrek konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %27’lik bir düşüş göstererek 249 bin 363 adet seviyesinde kapandı. 2019 yılı ilk 6 aylık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %22’lik bir düşüşle 505 bin 796 adet oldu. Ancak Merkez Bankasının 25 Temmuz tarihinde almış olduğu karar sonucu baz faiz oranlarının düşmesi ve alınan makroekonomik önlemler sektöre hareketlilik geleceğinin sinyallerini verdi. Nitekim, 12 Eylül’de Merkez Bankası’nın tekrar faizleri düşürmesi ve buna paralel olarak önce kamu bankalarının, hemen akabinde de özel bankaların konut kredi faizlerini düşürdüklerini açıklaması, gayrimenkul satışlarının artışını sağlayacaktır. Tüm bu adımlar sektörümüzün yıl sonunda çok daha iyi bir noktaya geleceğinin işaretidir. Konut satışları 2019 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre %68,9’luk artış ile 19 bin 952 adet seviyesine yükseldiğini ve 2019 yılı ikinci çeyrek bazında ise geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %58,5’lik büyüme olduğunu görüyoruz. Vatandaşlık konusunda yapılan düzenleme ile limitin 250 bin dolara düşürülmesi ve döviz kurunda yaşanan artış yabancıların ilgilisini daha da artırmış görünmektedir. Özellikle Irak, İran ve Rusya’dan markalı konuta oldukça yoğun bir ilgi olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda; Tahincioğlu olarak yabancı yatırımcılardan projelerimize yoğun talepler alıyoruz. Konut faizlerinin yüzde 1’in altındaki seyri, projelerimizin yer aldığı lokasyonların yüksek prim potansiyeli ve sunmuş olduğumuz ödeme koşullarının bir arada olması yatırımcılar için oldukça cazip avantaj sunuyor.” dedi.

180 aya 0.99 faizli  kampanya

Nidapak Küçükyalı projesinde peşinde yüzde 10 indirim 500 bin liraya kadar konut kredisi kullanımında 180 aya 0.99 faiz oranı ile kampanya,Nidapark İstinye Projesinde peşinde %30 indirim yapılıyor.

Nidapark Küçükyalı projesinde konutların ortalama metrekare fiyatı 12 bin lira Nidapark İstinye Projesinde ise konutların ortalama metrekare fiyatları  45 bin lira seviyesinde yer alıyor.

Kentsel dönüşüm konusunda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 81 ilin valikiğine genelge göndererek önemli bir attığını dile getiren Tahincioğlu; “Önümüzdeki 5 yıllık süreçte her yıl 300 bin konutu dönüştürmek suretiyle 1,5 milyon konutun da dönüşümünü gerçekleştirilmesi gündeme alındı. Bu şehircilik anlamında ülkemizde alınmış önemli bir karardır. Çünkü sektörümüzün önemli sorunlarından biri de ehil olmayan müteahhitler. Türkiye’deki müteahhit sayısının giderek artması, yeterliliği olmayan kişilerin inşaat sektörüne girmesi hem vatandaşı hem de inşaat sektörünü olumsuz etkilemekteydi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğin Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanması sektörümüz için çok değerli bir gelişmedir. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının ardından kamu bankalarının konut faizinin yüzde 1’in altındaki seyrine bazı özel bankalar da eşlik etmeye başlamıştır. Önümüzdeki dönemde diğer özel bankaların da bu indirimleri sağlayacağını düşünüyoruz. Faiz oranlarının düşüşüyle konut satışlarının da yeniden eski günlerine dönecektir.Bu hamlenin 2019’un son çeyreği ile birlikte önümüzdeki yıla katkısının büyük olacağını öngörüyoruz. Ekonomimizin orta ve uzun vadede atağa kalkacağına ve eskisinden çok daha güçlü bir hale geleceğine gönülden inanmaktayız. Ekonomimize büyük katkı sağlayan gayrimenkul sektörü, 2020 ve sonrasında da güçlenmeye, büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. Tahincioğlu olarak, biz de geçtiğimiz o zor dönemlerin kalıcı değil geçici olduğunu bilinciyle tüm stratejilerimizi belirledik. Birinci önceliğimiz devam eden projelerimiz Nidapark Küçükyalı, Nidapark İstinye ve Nidapark Ayyıldız projelerini tamamlamak ve teslimlerini gerçekleştirmek. Ayrıca Nidapark Kayaşehir’deki şu anda teslim etmekte olduğumuz konutların dışında kalan ofis ve AVM inşaatlarımızı da önümüzdeki yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Bunlara ek olarak Kartal, Kozyatağı, Beykoz, Beylerbeyi, Ataşehir, Bahçelievler, Zeytinburnu ve Çengelköy gibi birçok bölgede planlama aşamasında olan projelerimiz mevcut. Önümüzdeki dönemlerde bu projelerimizi de hayata geçirmeyi planlamaktayız.” şeklinde konuştu.2020 yılında en başta avam proje ruhsatı alınmış olan Çengelköy projesine star verilecek.

Konut fiyatları yüzde 10 ile 20 arasında artmak zorunda!

Satışların düşük olması nedeniyle satıcı firmaların fiyat artırımından kaçındığını, maliyetlerin artmasına karşın fiyat artırmadıklarını, konut fiyatlarının enflasyon oranında artmasının şart olduğunu belirten Tahincioğlu, yılbaşından itibaren bu artışların devreye girmesini öngördüklerini söyledi.

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin