Sıkışan gayrimenkul pazarının çözüm ortağı emlak organizasyonları olacak..

Gayrimenkul proje pazarlaması ve satışı konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir; 2017’de uzmanı olduğu gayrimenkul proje pazarlama yöntemlerinde radikal değişiklikler gerektiğini, bu değişime ayak uyduranların başarılı olacağını öngörmüştü... Özdemir; son 2 yılını ve gelecek öngörülerini emlakdream.com için kaleme alıp değerlendirdi.

0
Çeyrek asırdan beri proje pazarlama dünyası içindeyim. 90’lı yıllardan beri sektörel değişimin öncüsü, uygulayıcısı, destekçisi olarak piyasaya yön veriyor, bazen de yönümü buluyorum.
 
2017 yılı son çeyreğinde gayrimenkul sektöründe proje pazarlama olgusunun, “rekabet ve kriz şartlarından dolayı“ proje tanıtım ofislerinden çıkarak sokağa/aktif satışa yöneleceğini belirtmiştim.
 
Sokak değerlendirmem “olgun müşteri“ olarak tanımladığım; gayrimenkul alımında karar sürecini tamamlamış, satılacak gayrimenkulü olan ve/veya finansal yeterliliği oluşturmuş potansiyel müşteriydi.
 
Bu tanıma uygun olan hedef kitlenin ilk erişim noktası; emlak ofisleriydi.
 
Bu doğrultuda; yıllar önce adım attığım “özel proje pazarlama“ oluşumunu proje pazarlama ve satışından sorumlu icra kurulu üyesi olarak Turyap Holding çatısı altında yeniden tanımlama ve uygulama fırsatı buldum.
 
Bu uygulamalar “emlak organizasyonu ve projeler“ içinde radikal değişiklikler gerektiriyordu.
 
Oluşturduğumuz Kurumsal proje pazarlama ve satış organizasyon yapısına; yurt içi ve yurt dışına yayılan temsilcisi ve danışman gücünü adapte ettik.
 
Bu sayede; müzayede, takas  gibi alternatif satış yollarının desteği ile satış süresini hızlandırırken, satış adetlerini artırdık.
 
Firma ve/veya projelerin Kurumsal yapısı içinde hizmet gamı oluşturduğumuz proje pazarlama olgusu ile firmalara zaman/süre kazancı ile birlikte iletişim masraflarında önemli tasarruflar sağlayarak, proje satış ofislerine daha dinamik/ticari yapı getirdik.
 
2019-20 kamu ve özel gayrimenkul sektöründe yurt içinde ve yurt dışında “gerilla pazarlama yılları“ olacaktır.
 
Pazarlama yapılarına,proje pazarlama organizasyonu adapte edebilen Emlak Organizasyonları önemli rol üstlenebileceklerdir.
 
Bununla birlikte, Pazarlama faaliyetlerinde Emlak organizasyonu dönüşümünü sağlayan, geliştiren kamu özel sektör aktörleri bir adım önde olacaktır.
 
Cumhuriyetimizin 95. yılı kutlu olsun.
 
Bilge Özdemir
Marketing and Sales Solution Partner of Real Estate Projects & Construction Business
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin