Serhan Çetinsaya: “Kentsel Dönüşüm, milli savunma meselesi kadar önemli..”

0

Management Plus ve Yeni Birlik Gazetesi işbirliğinde düzenlenen “6. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi“, 7 kasım perşembe günü “Kentsel Stratejiye ve Tasarıma Dayalı, Dönüşüme Entegre Akıllı Şehirler” temasıyla gerçekleştirildi.

Üç ayrı oturum halinde gerçekleşen kongrenin “İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü Açısından Kentsel Dönüşümün Önemi ve Geleceği” başlıklı 2. oturumuna konuşmacı olarak katılan Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Çetinsaya, kentsel dönüşümün milli savunma meselesi kadar önemli bir konu olduğunu söyledi.

İstanbul’da 7.3 – 7.4 gibi olması beklenen bir deprem gerçeği olduğunu hatırlatan Çetinsaya, kentsel dönüşüm kavramının henüz 7 yıldan bu yana Türkiye gündeminde olduğunu belirtti. Bu depremin gerçekleşmesi halinde İstanbul’un 2 – 2.5 milyon seviyelerinde konut stoku ihtiyacı olacağını dile getiren Çetinsaya, halihazırda İstanbul’da 1 milyon konut stokunun olduğunun konuşulduğunu ama deprem sonrasındaki süreçte bu stok miktarının bile yeterli olamayacağını söyledi. Olayın ekonomik boyutunun rakamlarla ifade edilemeyecek kadar büyük olabileceğine dikkat çeken Çetinsaya, ülke olarak ekonomik bir darboğazdan geçtiğimizi, kentsel dönüşümün sadece inşaatçıların değil tüm Türkiye Cumhuriyeti’nin bir problemi olduğunu ve bu meselenin çok ivedi olarak kısa bir süre içinde çözüme kavuşması gerektiğini ifade etti. Ülke nüfusunun yüzde 16-17’sinin İstanbul’da yaşadığını söyleyen Çetinsaya, beklenen depremin de en çok İstanbul’u etkileyeceğini belirtti. Depremin büyük olasılıkla önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşmesinin beklendiğini aktaran Çetinsaya, can kaybının önlenmesi adına yeterli bir çalışma yapılmadığı düşüncesinde olduğunu, kentsel dönüşüm çalışmalarının içinde ilçe belediyelerinin de olması ve müteahhitlere yardımcı olmaları gerektiğini, kentsel dönüşümün hükümet tarafından da çok daha detaylı ele alınması gerektiğinin altını çizdi.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin