Reklam
3 Ekim 2022 Pazartesi
Ana SayfaSektörden HaberlerSançim Bilecik Çimento’ya Safi Holding talip..

Sançim Bilecik Çimento’ya Safi Holding talip..

Türkiye’nin önemli çimento şirketlerinden Sançim Bilecik Çimento, yine el değiştiriyor. 2015 yılında Sönmez Holding’in Aşkale Çimento’ya sattığı Sançim Bilecik Çimento’yu bu kez Safi Holding almak istiyor. Anlaşma sağlanırsa Sançim’de yönetime Safi Holding kontrolüne geçecek.

Sabancı’ya ait Çimsa istemişti

Bilindiği üzere 2014’te vitrine çıkan Sançim için ilk devreye giren Sabancı Holding’e ait Çimsa’ydı. Çimsa, Sançim Bilecik Çimento’yu 220,7 milyon dolara satın aldığını duyurmuştu. Ancak o dönem anlaşma yapılamamış ve masadan kalkan Sabancı Holding’in yerine Erzurumlu Aşkale Çimento oturmuş ve Sançim’i 221 milyon dolara satın almıştı.

Aradan geçen 7 yılın ardından Sançim’i şimdi de Safi Holding alacak. 2008 yılında temeli atılan Sançim, Güney Marmara, Kuzey Ege ve Orta Anadolu Bölgeleri’nde faaliyet gösteriyor. Tesislerin içinde yer alan beton fabrikasında saatte 100 metreküplük beton üretimi gerçekleştiriliyor.

Madencilikle girdi, liman işletiyor

1965 yılında temelleri atılan Safi Holding, ilk atılımı madencilik ile yaptı. 1990 yılında yer altı madenciliği ve hafriyatçılık ile adını duyuran Safi Holding, armatörlük, liman işletmeciliği, deniz hizmetleri, şeker fabrikası ile faaliyet gösteriyor. Holdingin bünyesinde Espadon Turizm ve Yapı, Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği, Çorum Şeker Fabrikası gibi firmalar bulunuyor.

Kaynak: Kerim Ülker – Dünya
Gökhan Bahadır
Gökhan Bahadır
1980 Bursa'nın İnegöl ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaöretim ve lise hayatını İnegöl'de tamamladıktan sonra üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde okudu. 2011 yılından bu yana Emlakdream.com'da gece editörü olarak görev almaktadır.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
325 YAZI