29 Ocak 2023 Pazar
Ana SayfaManşetProje Satış Adetleri, Mortgage Kullanımları ve Çeşitlenemeyen Yabancı Satışları “SOS“ Veriyor..!

Proje Satış Adetleri, Mortgage Kullanımları ve Çeşitlenemeyen Yabancı Satışları “SOS“ Veriyor..!

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir 16-Eylül’de Satış verilerini yorumlarken “Satış Rakamlarının Söylenemeyenleri Söylediği” uyarısında bulunarak gayrimenkul satışlarına yönelik öngörülerini emlakdream.com’a özel değerlendirmişti.

Bugün de dikkat çektiği konu başlıklarını manşete taşıyarak uyarı ve önerilerini gündeme taşıdı.

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %25,3 azalarak 102 bin 660 oldu. Bununla birlikte, Ocak–Ekim döneminde 1 milyon 159 bin 853 konutun satışı gerçekleşti.

SATIŞLAR SAĞLIKLI SEYİR İZLEMEMEYE DEVAM EDİYOR..

Gayrimenkul sektöründe Her şey yolunda diyebilmek için 1. El – Proje satışlarının Toplam satışlar içinde payının minimum %50 ve üstünde olması gerekir.

Ocak ayından Ekim ayına geçen sürede 1.El / Proje konut satışlarının payının 1.159.853’lik toplam satışlar içinde 344.810 adet ile 1. El – Proje satışlarında ortalama % 29,72’dir.

Bu yıl kronikleşen bu seviyeler, gayrimenkul projesi geliştirilmediğini ve Projelerde satışların durduğunu teyit etmektedir.

MORTGAGE TOPARLANAMIYOR..

Ocak-Ekim döneminde gerçekleşen 1.159.853 konut satıştan %20’si olan 241 bin 869’ u ipotekli konut satışı olarak gerçekleşmiştir.

Üzülerek belirtmek isterim ki , 1. El – Projelerde kredi kullanım oranı yok denecek kadar az seviyededir. Proje geliştiriciler; proje kapsamında mortgage kredisi temin edememekte ve müşterilerine garantörlük kapsamında yansıtamamaktadır.

YABANCI SATIŞLARI “ÇEŞİTLENDİRME” BEKLİYOR..

Ocak – Ekim dönemi içinde yabancı yatırımcının payı 55 bin 021 adet olarak gerçekleşti.

2022 yılında Ocak – Ekim döneminde yabancı satışların payının geçtiğimiz yılların üstünde gerçekleşmekte olduğunu görüyoruz.

Ancak, Ocak – Ekim arasında gerçekleşen satışın günümüzün Dünya – Avrupa İçin sakıncalı Üçlüsü Rusya – İran – Irak ‘tan geldiğini ve Ukrayna’nın ilk 4 arasına yükseldiğini düşündüğümüzde 80’e yakın farklı ülkeden gayrimenkul talebi aldığımızı söylediğimiz tabloda, %50’ye yakın satışın 3 ülke sepetinden gelmesi farklı ülke çeşitlendirme ve pazarlama yöntemlerine işaret etmektedir.
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
342 YAZI