Palandöken: “AVM arttıkça, esnaf sayısı azalıyor”

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, AVM'lerin ziyaretçi sayısı ve karı arttıkça, o bölgedeki esnaf sayısının azaldığını belirtti. 

0

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, AVM’lerin ziyaretçi sayısı ve karı arttıkça, o bölgedeki esnaf sayısının azaldığını belirtti.

Palandöken, Türkiye’de AVM sayısının 2005 yılında 106 iken, bu yıl sonuna kadar 410’a ulaşmasının beklendiğini anımsattı.

AVM’lerin açılışlarına ve konumlanmalarına düzenleme getirilmesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Rakamların gösterdiği gibi AVM sayısı ile esnaf sayısı, ters orantılı şekilde hep esnafın aleyhine işliyor. AVM’lerde esnaflar da bulunması gerekirken, yüksek kiralar ve yarışamayacakları markalar nedeniyle maalesef barınamıyorlar.” dedi.

Palandöken, şöyle devam etti:

“Açılış ve kapanış saatleri ile konumlanacakları yerler öncesinde iyi araştırma yapılarak bir kural çerçevesine oturtulmalıdır. Esnaf vergisiyle, dar boğazıyla geçinmeye çalışırken bu ortamdan zarar görmesine göz yumulmamalıdır. AVM’ler ziyaretçi sayısını ve karını artırdıkça, o bölgedeki esnaf sayısı azalıyor. En çok AVM’nin bulunduğu İstanbul, Ankara ve İzmir’deki esnaf sayısı en düşük iller arasında. Tüm illerimiz içerisinde nüfusa oranla esnaf sayısı sıralamasında İstanbul 75’inci, Ankara 67’inci, İzmir ise 41’inci sırada.”
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin