16 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaManşetOfis pazarında geçen yıl başlayan toparlanma, hızla devam ediyor..

Ofis pazarında geçen yıl başlayan toparlanma, hızla devam ediyor..

Pandemi döneminde yoğun kan kaybı yaşayan ve yeni üretimin neredeyse sıfıra yaklaştığı ofis pazarı yeniden canlanmaya başladı. Hareketlilikle birlikte 1,5 yıl öncesine kadar yüzde 20’leri geçen boşluk oranları yüzde 15’e indi. Böylece son 3-4 yıl öncesine kadar konuta göre daha iyi kazandıran ofisin 2024 sonu gibi yeniden eski hızına döneceği belirtiliyor. Ancak kimi sektör temsilcileri pazara yatırım için şimdiyi önerirken, kimisi ise 2024 yılı sonuna işaret etti. Bu nokta da ayrılıklar olsa da pazarın daha çok büyük metrekareli alım yapacak yatırımcıya daha uygun olduğu konusunda görüş birliği sözkonusu.

Ofiste metrekare kiralama fiyatları 30 dolara çıktı..

İstanbul’da nitelikli ofis arzının yetersiz olduğunu, buna karşın pandemi sonrası ofis bazlı çalışmada artış yaşadığını kaydeden Cushman&Wakefield Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tuğra Gönden, “Önümüzdeki yıllarda bu artarak sürecek. Ancak İstanbul’da 5-6 yıldan bu yana yeni ofis yapılmıyor. Boş ofis oranı azalarak darbe öncesi döneme geldi” dedi. Halihazırda yeni ofis inşaatına başlanması halinde tamamlanmasının 2 yılı bulacağını belirten Gönden, “Ayrıca şu anda yapan da yok. Bu nedenle önümüzdeki dönemde ofise talep daha da kızışabilir. Çünkü geçen yıl Rusya’dan uluslararası şirketlerden kayışlar yaşandı. Bu hızla devam ederse nitelikli ofisteki boşluk oranları bundan 10 yıl önceki gibi yüzde 10’un altına inebilir” yorumunda bulundu.

Son 1,5 yılda ofis kiralarının döviz bazında yüzde 60 oranında arttığını ifade eden Tuğra Gönden, “Enflasyon artışı kiralara yansıtabildi. Merkezi İş Alanlarında (MİA) metrekaresi 30 dolara geldi. Eğer kurlar bugün ki seviyelere yakın kalırsa metrekare kiralamada 40 dolarları görme imkânımız da var” değerlendirmesinde bulundu. Şirket olarak son 6 ayda 1 milyarlık işlem yaptıklarını dile getiren Gönden, imkânı olanın parçalı mülkiyet yerine tek mülkiyetli ofise yatırım yapmasını önerdi. Gönden, Anadolu Yakası’nda Kozyatağı ve Ataşehir, Avrupa Yakası’nda ise Levent, Zincirlikuyu’yu cazip yatırım alanları olarak belirtti.

Ofis kiralarında 2025 yılında sert yükselişler bekleniyor..

Ofis piyasasında Finans Merkezi dışında yeni gelen üretimin çok azaldığını söyleyen Kuzeybatı Gayrimenkul CEO’su Murat Ergin, “Bu durum piyasayı 2 yıl içinde bir denge noktasına getirebilir. Çünkü özellikle kamu bankaları dışarıda kiraladıkları birçok noktayı boşaltıp Finans Merkezi’ne geçecekler. Bunlar bir miktar piyasadaki boşluğu artıracak, ancak yeni üretim gelmediği için 2 yıl içinde bu boşluk emilir. Dolayısıyla 1,5 yıl içinde inşaatların başlaması önemli. Şu anda maliyet ile kiralar arasında hala uyumsuzluk var. Maliyetler yüksek, kiralar hala düşük. Durumun böyle sürmesi halinde önce piyasada ofis kıtlığı, arkasında kiralarda yükseliş ve imalat süreci başlar” dedi.

Ofisin getirisinin geleneksel olarak son 3-4 yıl öncesine kadar konuttan daha yüksek olduğuna işaret eden Ergin, “Bu nedenle yatırımcılar 2024 sonu gibi konutunu satıp ofise geçebilir. Şimdi alırsa daha düşük değerden kiraya verecek, artış içinde 5 yıl beklemek zorunda kalacak” dedi.

Finans Merkezi’nin yaratacağı ekosistemden dolayı Anadolu Yakası’na yatırım yapılmasını tavsiye eden Ergin, bu noktalarda yer alan binalarda fiyat artışlarının 2 kata varacağını söyledi. Ergin, ayrıca küçük metrekareli yerine en az 250 metrekareden başlayan ofisler alınmasını önerdi.

(Haber kaynağı: Leyla İlhan – Ekonomim)

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI