Ocak 2019’da konutlarda kira artış oranı ne kadar olacak?

Ocak 2019'da yenilenecek kira kontratlarında uygulanacak maksimum artış oranı rakamları Yİ-ÜFE ve TÜFE bazında belli oldu.

0

1 ocak 2019’a kadar yenilenecek konut kiraları maksimum artış oranı; Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nin (Yİ-ÜFE) son 12 aylık ortalaması hesaplanarak yapılıyordu.

2018’in son çeyreğinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Enflasyonla Topyekün Mücadele” kapsamında 1 ocak 2019’dan itibaren yeni ekonomi programı ile birlikte aylık maksimum kira konut artışlarının son 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalamasına göre belirleneceğini açıklamıştı. Fakat alınan bu karar henüz meclisten geçerek Cumhurbaşkanının onayına sunulmadı, dolayısıyla da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmedi.

2018 yılı açıklanan enflasyon rakamlarına göre son 12 aylık Yİ-ÜFE ortalaması yüzde 27.01 olurken, TÜFE ortalaması yüzde 16.33 olarak gerçekleşti.

Önümüzdeki günlerde kira artış oranlarında yeni hesaplama sisteminin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Halihazırda ocak 2019’da kiralarda maksimum artış oranı Yİ-ÜFE’ye göre yüzde 27.01, TÜFE’ye göre yüzde 16.33 olarak hesaplanacak.

Konut kiralarına zam oranları artık TÜFE’ye göre belirlenecek
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin