Müzayede usulüyle konutlar bir günde satılacak

Gayrimenkul sektöründe, "İSTİHALE" adı verilen ve müzayede sistemiyle konutların bir günde satılmasına imkan veren sistem Türkiye'de de uygulanmaya başlıyor.

0

Gayrimenkul sektöründe, “İSTİHALE” adı verilen ve müzayede sistemiyle konutların bir günde satılmasına imkan veren sistem Türkiye’de de uygulanmaya başlıyor.

İngiliz yatırımcı Tyla Angelis tarafından hayata geçirilen İSTİHALE sistemi, Türkiye’de de uygulamaya başlanacak. Söz konusu yöntemle, müzayede sistemini örnek alınıyor. Konutlar açık artırmayla satılıyor. Sistemin böylece hem alıcı hem de satıcı için önemli avantajlar getirmesi öngörülüyor.

Konut satışına hız ve şeffaflık getiriyor

Türkiye’de ilk defa münferit konutların açık artırmayla satışının önünü açan sistem, rasyonel rakamlarla konut satışının gerçekleşebilmesini sağlıyor. Gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır uygulanan açık artırma sistemi, gayrimenkul satış süreçlerine hız ve şeffaflık kazandırıyor.

Tyla Angelis, sistemin detayları hakkında bilgi vermek amacıyla Soho House Screening Room & Little Room’da düzenlenen basın toplantısında tüm merak edilenler hakkında açıklamalarda bulundu.

“Sistem yüksek komisyonları bitiriyor”

Gayrimenkul sektöründeki durağanlığa son vermek amacıyla sistemi hayata geçirmeye karar verdiğini anlatan Angelis, “Sistem önemli imkanlar tanıyor. Her şeyden önce yüksek komisyonlarla konut satışını sona erdiriyor. Ayrıca, satışlarda zaman zaman uygulanan art niyetli uygulamalar nedeniyle ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırıyor. Yüzde 2’lik standart komisyon oranı ve herkese açık müzayede ortamında gerçekleşen satış süreciyle sektördeki balon fiyatlara engel oluyor.” dedi.

“Sektördeki duraklamaya çare olabilir”

Angelis, İstanbul’da gayrimenkulünü satmak isteyenlerin satış için ortalama beklemesi gereken sürenin yaklaşık 6 ay olduğunu belirterek, “Açık artırma sistemiyle gayrimenkul satışını Türkiye’de gerçekleştirmenin, son zamanlarda duraklayan gayrimenkul satışlarına önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Çünkü bu sistem Türkiye’de uygulandığında doğru fiyatlı tüm ürünler 1 günde satılabilir. Açık artırma sistemini Türkiye’de uygulayarak emlak sektörünü gerçek dışı vaatlerden kurtarıp şeffaf bir sistemle buluşturacağız.” diye konuştu.

“Gayrimenkulün gerçek değerini koruyor”

Sistemle konutların gerçek değeriyle satıldığını dile getiren Angelis, “Sistemin en önemli özelliklerinden birisi gayrimenkulün gerçek değeriyle satılmasını garanti altına alması. Ne yüksek ne de alçak fiyat… Elinizdekinin değeri neye o fiyata satılıyor. Böylece sektörde gözlemlenen balon fiyat oluşumunu engelleyerek, mülklerin gerçek değerine kavuşmasını sağlıyor. Konut satışlarının hız kazanmasına yardımcı olarak mülk sahiplerinin mağduriyetini gidermek amacıyla kurulan sistem ayrıca şeffaf satış sistemi ve rasyonel gayrimenkul satış rakamlarıyla yabancı yatırımcının ilgisini de ülkeye çekebiliyor.” şeklide konuştu.

 

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin