Mert Boysanoğlu ‘Konutta arsa krizi var’

1969 yılından bu yana sektörde bir çok ilki gerçekleştirirken toplu konut yaklaşımını temelinden değiştiren “konutta marka” kavramını ortaya koyan MESA;  11.000.000 m2'lik  alan üzerinde konuşlanmış 95.000’e yakın konut hayata geçirdi.

0

Mesa, Aslan Yapı ve CABA ortaklığında Maltepe’de hayata geçirilen Mesa Cadde projesinin tanıtım toplantısında açıklama yapan Mesa Genel Müdürü Mert Boysanoğlu gayrimenkul sektörünün sancılı bir dönemden geçtiğini belirterek, “Kat karşılığı anlaşmalardaki yüksek oranlardan dolayı sektörde şu anda arsa krizi var. Arsalar haddinden fazla değerli. Bu işin sürdürülebilir olması için arazi sahiplerinin istek ve taleplerini gözden geçirmesi gerekiyor Eğer arsalar ucuzlarsa metrekare satış fiyatı 2 bin liranın altında konut üretmek mümkün” ifadelerini kullandı.

Arsa maliyetinin yüzde 25 oranının altında olması gerektiğini söyleyen Boysanoğlu,  “Ucuz arsa olmadığı sürece bizim düşük bütçeli kesime konut üretmemiz mümkün değil. Arsa fiyatlarının toplam maliyetinin yüzde 25 civarı olması gerekiyor. Ancak biz de fiyatlar çok yüksek. Fiyatlar bu seviyeye inmeli.Konut fiyatlarını yükselttiği için kat karşılığı ve hasılat paylaşımı işlerden uzak duruyoruz. Artık arazi satın almaya odaklandık” diye konuştu. İnşaat malzemelerindeki fiyat artışının konut satış bedellerine henüz yansımadığına dikkat çeken Boysanoğlu, ikinci çeyrekten itibaren kademeli olarak zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Piyasada yavaşlama olduğunu bildiren Boysanoğlu, geliştirici sayısının fazlalığına dikkat çekerek sektörün yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

400 milyon lira yatırım 

Boysanoğlu, 11 bin metrekare alan üzerinde inşa edilecek projenin 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 kat planlarında 253 konut ve ticari ünitelerden oluşacağını belirtti.

İstanbul Maltepe’de yükselecek Mesa Cadde projesinde  253 konut ve 60’a yakın ticari alanın bulunacak.Büyüklükleri 76 ila 229 metrekare arasında değişen dairelerin fiyatları 449 bin liradan başlıyor. 400 milyon lira yatırım değerine sahip projede teslimler Temmuz 2020’de yapılacak.

 

 

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin