26 Şubat 2024 Pazartesi
Ana SayfaManşetMurat Kurum'dan Habitat Günü açıklaması..

Murat Kurum’dan Habitat Günü açıklaması..

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Habitat Günü” nedeniyle yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Ukrayna’nın çocukları için tüm insanlık adına inisiyatif aldık, Afrika’nın her yerinde güvenli hayat için projeler gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımız daha adil dünyanın var olabileceği inancıyla kimsenin ayrılmaması, yalnız kalmaması için bu mücadeleyi verdi. Bundan sonra da mazlumların sesini dünyaya haykıran Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla Türkiye’nin iyilik adası olduğunu yüksek sesle haykırmaya devam edeceğiz.

TOKİ’miz sayesinde birçok ülkenin altından kalkamayacağı projeleri gerçekleştirdik. 81 ilimizde üniversite, hastane, havalimanlarımızla birlikte tüm şehirlerimizi eşit hale getirecek adımlar attık. 81 ilimizde 3 milyon konutun güvenli dönüşümünü sağladık.

Geçtiğimiz günlerde yeni bir proje açıkladık. Proje çerçevesinde dünyada eşi benzeri olmayan hamleyi, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini Cumhurbaşkanımız paylaştı. 500 bin sosyal konut, 1 milyon sosyal konut arsasını sunduk. Alt gelir grubu, düşük gelirli kardeşlerimiz, emekli, genç, şehit ve gazi yakınları bu evlerden hak kazanacaklar. Bu evlerde yine yaşama imkanına erişmiş olacaklar.

Gayemiz insanımızda milletimize hizmettir. İnsan varlıkların en şereflisidir. Fakat insanoğlu kendisine bahşedilen güzellikleri anlayamamakta. Bugün insanlı kendi eliyle yaptıklarının sonuçlarını küresel büyüklükte çevre kirliliği, sonucunda da küresel ısınmayla yaşamaktadır. Bu manada Türkiye’nin tarihi sorumluluğu yok denilecek kadar azdır. Yüzde 1’in bile altında. Gelişmiş ülkeler dünyayı hoyratça kullanıp kirlettiler. Cumhurbaşkanımız 2053 yılında biz Türkiye olarak net 0 emisyon hedefi koyuyoruz, yeşil kalkınmayla büyüyen Türkiye hedefiyle projelerimizi gerçekleştireceğiz dediler. Bütün dünya el ele verip, kendisine bahşedileni hatırlamalı. 931 milyon ton gıda israf ediliyor. Dünyanın geleceğini tehdit eden israfla mücadele etmemiz gerekiyor, çevre seferberliği yürütüyoruz. Sıfır atık projemiz tüm dünyaya çok önemli mesajlar vermektedir. Bu hareket tüm dünya için yeni bir yaşam kültürünün inşasını var etmektedir. Bu hareket geçtiğimiz haftalarda da tarihi adımla bambaşka noktaya taşınmıştır.

Sıfır atık beyanı imzalandı. Sıfır atığı dünya çapında uygulamaya BM söz verdi. Tüm üye devletlerle sıfır atık projesini geliştirme taahhüdünde bulundular. Bu anlamda bu dayanışmayı sadece ülkemiz için değil tüm insanlık alemi için arzu ediyoruz. Daha adil dünyanın mümkün olduğu inancıyla buna inanıyoruz.”

Habitat nedir?

Habitat ya da yaşam alanı, bir canlının yaşadığı ve geliştiği yer. Bu yer, fiziksel bir bölge, yeryüzünün özel bir parçası, hava, toprak ya da su olabilir. Habitat, bir okyanus ya da bir çayırlık kadar büyük olabileceği gibi, çürümüş bir ağaç da bir böceğin bağırsağı kadar küçük de olabilir. Bununla beraber, her zaman tanımlanabilen ve fiziksel olarak sınırlı bir bölgedir. Birden fazla hayvan ya da bitki özel bir habitatta yaşayabilir. Develerin habitatı çöller, balıklarınki ise denizler ve tatlı su kaynaklarıdır.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
360 YAZI