26 Mart 2023 Pazar
Ana SayfaManşetMevduat mı?.. Gayrimenkul mü?..

Mevduat mı?.. Gayrimenkul mü?..

Gayrimenkul projelerinde Pazarlama ve Satış Yönetimi hizmeti sunan Türkiye’nin önde gelen markalı konut projelerinde rol alan SATIŞ ÇÖZÜMLERİ kurucusu Soner Keleş “Yüksek mevduat faizlerine rağmen günümüzde gayrimenkul almanın neden daha cazip olabileceğini” değerlendirdi.

Bu sorunun cevabı elbette ki beklentilerinizin ne olduğu ile ilgilidir. Amacınız birikimlerinizden yatırım yapmak mı yoksa uzun yıllardır hayalini kurduğunuz içinde oturabileceğiniz bir konut sahibi olmak mı? Her ikisinde de içerisinde bulunduğumuz fırsatlar döneminde gayrimenkul sahibi olmak daha karlı olabilir.

Günümüzde birikiminizi değerlendirebileceğiniz birbirinden farklı yatırım seçenekleri vardır. Bunlar arasında konut, dükkan, ofis, arsa gibi gayrimenkul yatırımları olabileceği gibi döviz, vadeli hesap, altın gibi menkul değerler üzerine de olabilir. Bu yılın ikinci yarısından sonra vadeli mevduat faizlerinin yıllık %20-25’lere geldiği bir ortamda konut getirisi uzun bir aradan sonra ilk kez faiz gelirinin altında kaldı.

Genel bir kanı olarak birikiminizi gayrimenkul almak yerine vadeli mevduat hesabında tutmak daha avantajlı gibi görünmektedir. Yatırım yapan birey; ekonomik durumu, giderleri, yaşam şekli gibi faktörleri göz önünde bulundurarak uygun yatırıma yönelmelidir. “Konut kirası mı faiz mi daha avantajlı?” kararsızlığı yaşayan birikim sahibi, her iki yatırım tercihinin de avantajları kadar riskleri de olduğunu göz önünde bulundurmalıdır. Ancak son yıllarda gayrimenkul piyasalarında oluşan arz fazlası nedeniyle konut fiyatlarında kaçırılmayacak cazip fırsatların ortaya çıktığı göz ardı edilmemelidir.

Örneğin 500 bin TL’lik birikiminiz ile yıllık ortalama net 90 bin TL mevduat geliri elde ederken bu birikiminiz ile sahip olabileceğiniz bir konuttan yıllık 30 bin TL kira getirisi elde edebilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında arada uçurum olduğu düşünülebilir ancak elinizdeki birikim ile 500 bin TL değerinde bir konutu firmaların sunduğu fiyat avantajlarıyla 400 bin TL ye satın alabilirseniz durum değişebilir. Mevduattan elde edeceğiniz getiriyi satın alacağınız konut fiyatında indirim olarak alabiliyorsanız gayrimenkul yatırımı yapmak daha mantıklı olabilir.

Ev almak yerine parayı mevduata yatırıp, mevduattan elde edilen gelir ile kirada oturmak mı?

Oturum amacıyla ev arayışı içerisinde olanlar için ise mevduat faizlerin yüksek olması ve aylık mevduat geliri ile rahatça kirada oturulabileceği düşünülebilir. Kısa vadede mantıklı gibi görünse de kendi evinizde oturabilmeniz için günümüzde sunulan uygun fiyat ve ödeme koşulları ile ev sahibi olmak daha cazip olabilir. Öte yandan birikiminiz ve mevduat getirisi hem kira karşısında hem de enflasyonist ortamda değer kaybederken diğer taraftan konut stoklarının azalması ve yeni başlayacak olan projelerde inşaat maliyetlerinin artması ile birlikte gayrimenkul fiyatlarının sürekli artışı ise gelecekte gayrimenkul edinimini zorlaştırabilir. Bu nedenle henüz fiyatlar artmadan imkanlarınız çerçevesinde oturabileceğiniz evi satın almak için detaylı bir araştırma sonucunda 2. el piyasalardan veya markalı konut projelerinin sunduğu cazip avantajlar ile konut sahibi olabilirsiniz.

Soner Keleş

Satış Çözümleri-Kurucu

www.satiscozumleri.com

Soner Keleş
Soner Keleş
Soner Keleş proje geliştirme, pazarlama ve satış yönetimi konularındaki özgün bakış açısı ve vizyonu ile son 15 yılda 40 yakın markalı projede 20 bine yakın konut, ofis ve ticari bağımsız bölümün konsept geliştirme, pazarlama ve satış yönetiminde üst düzey profesyonel olarak görev aldı. Proje konumlandırma, markalama, fizibilite verileri ile pazarı yorumlama, ürün niteliği ve satış - pazarlama stratejilerini belirleme ve konut satışı ve pazarlaması konularındaki uzmanlığıyla Türkiye’nin en başarılı marka projelerinde görev alan Soner Keleş’in birçok konsept projenin gelişiminde de imzası bulunmaktadır. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesinde alan Yüksek Lisans eğitimini Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümü (MBA) mezunu olan Soner Keleş bugüne kadar sektörün gelişimi ile ilgili birçok makale yayınlamış sektör ilgili yurtiçi ve yurtdışı onlarca gayrimenkul fuarı, konferans ve konut zirvelerinde katılımcı olarak yer almıştır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 Yorum

  1. Slm 66200€ yu tl cevirdim 450 bin tl yaptim 1 yillik mevduat yaptim net geirisi 92 bin tl sizce bunu 2 milyon tl ye olana kadar devam etsem (43 yasinda olacagim gurbetciyim emekliligime kadar yeterlimi bu miktar cevaplarsaniz sevinirim gayem gurbetcilikten kurtulmak

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
346 YAZI