16 Ağustos 2022 Salı
Ana SayfaManşetMetaverse Vatandaşlığı Neden Olmasın..?

Metaverse Vatandaşlığı Neden Olmasın..?

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir; Metaverse Çılgınlığını Vatandaşlık Boyutuna taşıdı ve emlakdream.com’a özel değerlendirme, önerilerde bulundu.

Metaverse Dünyası Nedir?

Bizde bu dünyayı; yazılan, çizilenlerden öğreniyoruz.

Meta-Evren”in kısaltması olan gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve kalıcı çevrimiçi 3 boyutlu sanal bir ortamda iletişim kurmasına izin verdiği dijital bir dünya, Türkçe tabiriyle “Sanal Evren“ deniyormuş.

Kullanıcıların dijital ve gerçekliği artırılmış bu Sanal Evrende hareket edebileceği, teknolojinin ise birçok ögesinin sınırlarını zorlayacağı Bir Platformmuş.

Bu Sanal Evrende; sanatçıların performans gösterebileceği, markaların reklam verebileceği ve işletmelerin toplantılara ev sahipliği yapabileceği Metaverse ArazileriGayrimenkulleri satın almak yaygın hale gelmeye başlamış.

Bu arsaların gelecekte toplantılara, etkinliklere, konserlere, fiziksel dünyada yaşadığımız birçok şey gibi Dijital moda etkinliklerine ev sahipliği yapmak ve avatarlar için sanal giysiler satmak için kullanılabiliyormuş.

Kısa vadede;  binlerin… onbinlerin… orta vadede; yüzbinlerin… milyonların “Metaverse“ moda şovlar, konserler, konferanslar ile insanların yeni çekim noktası olması ön görülüyormuş.

Türkler Değişiyor mu?

Gayrimenkul Yatırım Fonlarına, GYO Hisselerine “ dokunamadığımı/görmediğimi almam, yaşayamadığımı hiç almam diyen Türklerin  Sanal para akımı ile sanal gayrimenkul değer yargıları değişiyor.

Belki de, Sanal Dünya paralarından elde ettikleri Kâr’ları; Sanal yatırımlara dönüştürüyor… Kâr’dan Zarar etmeyi göze alıyorlar.

Bu ortamları tasarlayanlar, kendi evrenlerinden arsa satışı yapıyor. Birden fazla platform aracılığıyla yapılan arsa satışlarında alıcıların büyük çoğunluğunu ise “İleride buralar değerlenir” mantığı ile Türklerden oluşuyormuş.

Bu çılgınlığın içinde benim gibi arkadaşlar, pazara iş ve sektörel deneyimleri katarak kurallar getirmeye, yön vermeye çalışıyor.

Acele etmeyin Kripto Paraların çeşitliliği gibi, sanal evrende çeşitli. Hangi “Evrenin – Evrenlerin“ kazanacağı, kazandıracağı bugünden belli değil. Hiçbir yalı, boğaz, arsa, gayrimenkul vs bugünden kimsenin tekelinde değil…

Metaverse Değeri:

Sanal veya gerçek değeri belirleyen, Sanal evrenin Pazarıdır. Bu doğrultuda ilk karar noktası; “hangi sanal evren – evrenler, olacaktır“ Burada sanal evrenin vaadleri ve vaadlerin arkasındaki güç önem taşıyacaktır. İşte bu evrende; sanat – spor – ticaret – eğlence gibi “ sanal  insan ihtiyaçlarına, sanal evrende yanıt veren aktiviteler; ziyaretçi trafiği oluşturacaktır.

Ziyaretin olduğu yerde “Pazar yeri“, Pazar yerinin olduğu yerde, bu Pazar yerinin ticaretinden pay almak isteyen yatırımcılar, alıcı ve satıcılar olacaktır. Sonuçta  Fiyatı/Değeri; pazardaki işlemler belirleyecektir. 

Lütfen çıkıp; imar durumu vs gibi gerçek dünyanın teknik prensiplerini sanal olan dünyaya uygulamayın. Sanal dünyanın “değerlemesi olmaz; değer yargısı olur“. Alan olur ise Satan da olur… Satan’ ın elinde patlar ise, hiçbir şeyin yoktan var olmayacağını öğrenir, sonuçta Kasa Kazanır.

Metaverse Tapusuna Hazır mısınız ?

Sanal Evren kurucularının; Evrenlerine Gerçek Dünya’ dan – Uluslardan yer vermesi durumunda, Devletlerin “Sanal Kullanım Hakkı“ Doğmalıdır.  Sanal Kullanım Hakkının gerçek dünyada karşılığı Tapu olacaktır.

İşte bu, Sanal tapu; evrensel işlemlerde 1 defa alım ve 1 defa satım hakkı verebilecektir. Gülmeyin !.. Böyle bir uygulama günün birinde gelecek, şimdiden kafasına göre yer satın alanlar; KAÇAK – İMARSIZ duruma düşecek, evren affı bekleyeceklerdir.

Belki de günün birinde; gerçek dünya sahipleri, arsa – arazi – gayrimenkullerinin gerçek dünyalarının sanal yansımalarının, sanal evrende pazarlama – satış – kiralama yetkilerini verecekler.

Metaverse İmar Hakkına Ne Dersiniz?

Bugün hayal gücüm, gelecek ön görülerim “tavan“. İşte devletlere yeni kaynak!. Duyun beni… İmar haklarına “Sanal İmar Hakkı Getirilirsin“

Sanal İmar Hakkı talep edenlere; Belediyeler bugünden harç ve vergileri ödenmek kaydı şartı ile “sanal imar hakkı“ versin. Nasıl?

Metaverse Vatandaşlığı Olur mu?

Siber Vatan olur ise, Metaverse Vatandaşlığı da Olur.

Ulusal Sanal para sistemine geçilen ve diğer üst/alt sanal para birimleri ile değişim sağlanabilen  Ülkelerde, Metaverse alt yapısı entegre edilir ise Sanal Dünyaya aktarılan Ulus Sınırları içinde yabancıların sanal arsa/gayrimenkul alım işlemlerinde “Metaverse Tapusu “ olur ise Vatandaşlık getirilmesi mümkün olabilecektir.

Böylelikle; gayrimenkul alımı ile vatandaşlık gerçek dünyadan, sanal dünyaya geçecektir.

UYARIYORUM:

Sanal Evrende; kayıpların / kazançların muhatabı yoktur. Aldım Kazandım ile sevinenler yarın kaybettim ile “Nerede Devlet Demeyin“ çevrim içi oldukça sıkıntınız yok gibi… ancak, çevrim dışı olmamaya çalışın.

Türkiye’nin her yerinden sanal arsa satışlarının devam ettiğini okuyor, duyuyoruz. Kim bilir ayni yerler kaç farklı evren tarafından satılıyordur.

Futbol Stadyumu’nu sanaldan alıp Takım Bayrağını değiştirip “ sanal krizler “ çıkaranlar bile gündeme geliyor. Bu yaklaşımlar arkasından “ siber saldırılar “ getirir. Ülke – Dünya krizleri ile uğraştığımız yeter, birde sanalı katmayalım.

Önerim sanal pazardan bir haber olmayın… izleyin. Ancak; gerçek gayrimenkul pazarında yer alın, gerçek pazarda “ arsa satışları bitmedi !her yerde bir fırsat var. Yine oyun oynamak istiyorsanız “Monopoly“ oynayın.

Unutmayın, günün birinde yazdıklarım, uygulamaya geçer ise “telif hakkımı“ isterim!

İyi hafta Sonları…

Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
320 YAZI