20 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaBölge RaporlarıMersin'de konut fiyat ve kiralarındaki yükseliş durmuyor!

Mersin’de konut fiyat ve kiralarındaki yükseliş durmuyor!

Yaşanan depremlerden sonra afet bölgesinden büyük göç alan Mersin’de konut fiyatlarında ve ev kiralarındaki anormal yükseliş devam ediyor..!

Mersin’in deprem felaketlerinin ardından nüfusunun 2.7 milyona ulaştığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Konut fiyatları yüzde 200 artmış durumda. 1 milyon TL’ye satılan evin fiyatı 3 milyon TL oldu. Bir öğrencinin kalabileceği 1+1 evin kirası ise 10 bin TL. Mersin, afet bölgesi ilan edilmese de acil olarak özel statü ve destek verilmesini istiyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, açıklamalarında şunları söyledi:

“2022 nüfus sayımına göre 1.9 milyon kişinin yaşadığı Mersin, 400 bin de sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Büyük felaketi yaşayan illerimiz Adana’ya komşu olan kentler. Adana da bizim komşumuz olan şehir. Depremin ardından Mersin, büyük bir göç aldı. Kayıt altına alma imkanı olmamakla birlikte, 400 bini aşkın depremzede Mersin’e geldi. Bu artışla, sığınmacılarla birlikte Mersin’in nüfusu 1.9 milyondan, 2.7 milyona çıktı.

Mersin’e gelen depremzedelerimiz burada kalacaktır. Çünkü Mersin’de her şey var. Huzur var, sanayi var, tarım var ve Mersin, bir ticaret şehridir. Ayrıca Mersin, son 200 yılda göçlerle büyüyen bir kent olmuştur. Farklı kültürleri sindirmiş, iş imkanı olan bir kent olduğu için misafirlerimizin burada kalacağını vurguluyorum.

Depremin ardından yaşanan göçe ve 22 Şubat’ta 47 STK’nın Mersin’e destek olunması çağrısına rağmen hiçbir destek almadık. Bir tek Avrupa İmar Bankası, “Projeleriniz varsa yardımcı olabiliriz” teklifinde bulundu.

Şehrimiz tarım bölgesinde olduğu için gıda sorunumuz yok. Ancak depremin ardından 20 bin öğrenci naklini buraya aldırdı. 23 bin hasta, sağlık kuruluşlarında tedavi oldu. Yurt genelindeki kuraklığa bağlı olarak içme suyu konusunda kaygı taşıyorum ve eksiklikleri giderme konusunda yeterli desteği alamıyoruz.

Süratle arıtma, alt yapı yatırımları, kanal, içme suyu şebekesinin ihtiyacı karşılayacak düzeye getirilmesi, kanalizasyon gibi birçok konuda bu görevler belediyelerin de olsa Mersin’in desteğe ihtiyacı var. Mersin, afet bölgesi ilan edilmedi. Mersin’e dönülüp bakılmadı. Bu nedenle Mersin’e acil olarak özel statü tanınmasını, özel destek verilmesini istiyoruz.

Biz, depremde şiddetli bir şekilde sallandık. Yıkımı yaşamadık ancak her il kendi acısını yaşarken biz 10 ilimizin acısını yaşadık ve yaşıyoruz. Mersin’de konut fiyatları yüzde 200 artmış durumda. 1 milyon TL’ye satılan evin fiyatı 3 milyon TL oldu. Bir öğrencinin kalabileceği 1+1 evin kirası ise 10 bin TL.

Milletçe çok büyük bir felaket ve acı yaşadık. Hayat, zaman içinde belki birçok yerde normal akışına dönüyor. Bunu elbette anlıyorum ama biz Mersin olarak yaraları saran bir şehir olarak hem acımızı yaşıyor hem de yaraları sarmaya çalışıyoruz. Biz depremi unutmuyoruz.”

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI