Lise-Üniversite sınavları bitti.. Şimdi Yerleşim Tercih Sırası..!

Gayrimenkul proje geliştirme, pazarlama ve satış konusunda sektörün deneyimli ismi Coldwell Banker Commercial Projeler Pazarlama ve Satış Direktörü Bilge Özdemir; Lise ve üniversite tercihlerinin yerleşim tercihi üzerindeki etkilerini değerlendirdi ve öngörülerini emlakdream.com için kaleme aldı

0
İş yaşamına yönelik yerleşim tercihi kadar çocuklarımızın eğitim tercihi, aile yaşamını ve yerleşimi etkiliyor… Şehirler arası göç gibi, Metropollerde iç eğitimi göçü yaşanıyor.
 
Bu yılda Lise ve Üniversite sınavları sonrasında açıklanacak puanlar ile yerleşim heyecanı başlayacak.. Bu durum öğrenciler kadar veliler için de bir yerleşim maratonu.
 
Benim öğrenci dostlarıma ve ailelerine önerim metropol içi, şehir ve ülke değişimlerinde 1+1 veya 2+1 konut almaları, hele bugünün “dip fiyatlarını“ değerlendirmeleri.
 
Aileler lise tercihindeki çocukları ile birlikte hareket ederken 3+1 konut tercihine yöneliyor.
 
Hazırlıklı – Hazırlıksız Üniversite yaşamı 4 ile 7 yıl arasında seçilen meslek grubuna göre farklılık gösteriyor. Bu durum, Bir üniversite tercihinde bulunan öğrencimizin bir bölgede 4 ile 7 yıl öğrencilik dönemi yaşama olasılığına işaret ediyor.
 
Üniversite sonrasında akademik kariyer ve/veya mesleki yaşam buna katıldığında gayrimenkul alımı önemli bir tercih olacaktır.
 
Öğrencilerine Konut Kampanya Desteği Gelsin:
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sn. Murat Kurum önderliğinde GYODER, İNDER, KONUTDER katılımı ile ülke genelinde başlatılan özellikle teslime hazır projelerde, öğrenci ve velilerine Temmuz – Ağustos – Eylül – Ekim ayı içinde yapacakları gayrimenkul alımlarında özellikle Fikirtepe – Sancaktepe – Kartal- Başakşehir gibi bölgelerde üniversite öğrencilerimize özel Halk – Vakıf – Ziraat ve Emlak Katılım ile eğitim desteği mortgage kampanyasında bulunulmasını, hatta ev dekorasyon firmalarının bu açılıma katılımını emlakdream.com aracılığı ile öneriyorum.
 
Öğrenci ve velileri bu uyarımı dikkate almaya davet ediyorum, eğitim süreci sonunda aldıkları gayrimenkulü sattıklarında yatırım değeri en büyük artılarının olduğunu göreceksiniz.
 
Kampanyaya dönüşecek bu açılım farkındalık yaratarak ekstra talep oluşturabilecek, diğer metropollere örnek olacaktır.
Çünkü; Metropollerde 25 km’lik erişim mesafesinden sonra üniversiteye yakın noktada yerleşim/yaşam tercihlerinde bulunulması zorunlu hale gelmektedir.
DARALAN PAZAR HACMİNE ALTERNATİF:
 
  • Residence yapılarında; öğrenci ihtiyacına göre tefriş edilecek dekorasyon tarzı ile yurt hizmeti sunulması. Örneğin; İstanbul Fikirtepe stok yapısı için planlanabilir.
  • Genç nüfus, yeni açılan üniversiteler, yurt dışından gelen üniversite göçü, yüksek öğrenimdeki öğrenci sayısındaki yıldan yıla artış hızı, sektörün yeni ihtiyaçlarına dikkat çekmektedir.
Yabancıların almaya Türklerin bakmaya devam ettiği gayrimenkul pazarını eğitim ve yeni faiz sistemi ile uygulamaya konulan mortgage kredileri hızlandıracak. 
 
Özellikle Eğitim göçünün yoğun olduğu metropollerde önce yapı stoğunun hızla azaldığını izleyeceğiz. Arkasından ise durağan ruhsat müracaatları, uzun bir süre yeni inşaatlar başlamayacağı öngörüsü, talep karşısında yetersiz kalacak arzdan, nitelikli konut olmadığından ve yeni maliyet değerlerinden dolayı “gayrimenkul fiyatlarının“ yükseleceği trendleri göreceğiz.
 
Özellikle İstanbul’da ihtiyacı olan büyük oranda gayrimenkulü nakte çevirdi, şimdi pazar satıcı lehine dönüyor… Benden söylemesi İstanbul’da artık 4,000 – 5,000-TL/m2 değerinin altında gayrimenkul değerini kent çeperlerinde dahi bulamazsınız… Buluyorsanız Alın.
Bilge Özdemir
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin