Korumaya alınan ova sayısı 300’e çıkacak

Bugüne kadar 7 milyon hektar alanda 258 ovanın sit alanı ilan edildiğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 2023 yılına kadar sit alanı ilan edilen ova sayısının 300'ü bulacağını söyledi.

0

5 aralık Dünya Toprak Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Bakan Pakdemirli; Bakanlık tarafından toprak ve su kaynaklarının korunması ve etkin şekilde kullanılması amacıyla çok sayıda proje ve çalışma yürütüldüğüne dikkat çekerek tarım topraklarını korumak ve yasal boşluğu gidermek amacıyla Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu 2015 yılında çıkarıldığını ve 655 bin hektar tarım alanının amaç dışı kullanımı engellendiğini söyledi.

Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önlemek amacıyla da yasal düzenleme yapıldığını hatırlatan Bakan Pakdemirli bu şekilde tarım arazilerinin miras ve satış yoluyla bölünmesinin önüne geçildiğini belirtti.

Bugüne kadar 7 milyon hektar alanda 258 ovanın ‘tarımsal sit alanı’ ilan edildiğini açıklayan Bakan Pakdemirli; koruma altına alınan ova sayısının 2023 yılına kadar 300’e çıkarılması için çalışmaların devam ettiğini kaydederek “Sınırları kesinleşen tarımsal ovaları Cumhurbaşkanı Kararı ile koruma altına almaya devam edeceğiz” dedi.

Parçalı tarım arazilerini birleştirmek için arazi toplulaştırma çalışmalarına hız verdiklerini dile getiren Pakdemirli 1961-2002 dönemindeki 41 yılda 450 bin hektar arazi toplulaştırması yapılırken, 2003-2017 döneminde 5 milyon 700 bin hektar ve toplamda 6 milyon 150 bin hektar alanda toplulaştırma gerçekleştirdiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 2013’ün aralık ayında aldığı kararla 5 Aralık “Dünya Toprak Günü” olarak ilan edildi.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin