16 Ağustos 2022 Salı
Ana SayfaManşetKonut ve kira fiyatlarını düşürecek proje!

Konut ve kira fiyatlarını düşürecek proje!

1 ağustosta gerçekleştirilen Kabine toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği “81 ilde dar gelirliye kira öder gibi ev” projesinin detaylarını anlatan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, proje ile yüksek konut fiyatları ve kiralarda gerileme olacağını söyledi.

Konut fiyatlarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kurum, şunları söyledi:

“Gelen şikayetlerin takibini Hazine ve Maliye Bakanlığı ve biz yapıyoruz. Suni bir artıştı hep onu söylüyoruz. Arzda sıkıntı varsa sıkıntıyı giderecek süreci Cumhurbaşkanımız paylaştı. O da fiyatların geri gelmesine neden olacak, sistem oturacak.

Maliyetlerin de orada etkisi var. Demir ve çimento ana maliyetler diyelim. Şu an geri geri geliyor. Hem dünyadaki tedarik zincirinin oturmasıyla da alakalı bir durum. Ülkeler üretime geçti, arz arttı. talep aynı kalınca mecburen fiyat da geri geliyor. Onlar da oturuyor. Kirada da olacak konut fiyatında da olacak.

Bizim yaptığımız projelerle de buna imkan sağlayacağız. Vatandaşımızı her işte olduğu gibi konut işinde de aç ve açıkta bırakmayacağız. 

Hazine arazileriyle ilgili her türlü sübvansiyonu yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki ay itibariyle onları açıklayacağız.

Sosyal konut projesi, Ağustos değil eylüle kaldı gibi, Eylül ayında Cumhurbaşkanımız paylaşacak. Projeyi vatandaşlarımıza sunmuş olacağız.”

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi eylül ayında açıklanacak..

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
320 YAZI