“Konut talebi sürüyor.. İnşaatta hareketlenme başlayacak..”

0
Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya

Konuta olan talebin pandeminin olumsuz etkilerine rağmen devam ettiğini belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, normalleşme sürecine geçişle birlikte inşaat sektöründe ciddi bir canlanma ve hareketlilik başlayacağını ifade ederek bunu destekleyecek en önemli unsurun konut kredi faizlerinin aylık bazda yüzde 1’in altına çekilmesi olduğunu söyledi.

Türkiye’de konut alımı noktasında ciddi bir talep olduğunu dile getiren Çetinsaya, gerçekleştirilen kampanyalardaki satış rakamlarıyla da bu etkiyi gördüklerini belirterek konuta olan talebin alıma dönmesini tetikleyen en büyük unsurun ise konut kredisindeki faiz oranları olduğunu kaydetti.

İnşaatın ekonominin lokomotifi sektörlerden biri olduğunu anımsatan ve bunun 2021 yılında da devam edeceğine vurgu yapan Çetinsaya, “Bu noktada sektörün beklentisi, pandemi kısıtlamalarının kalkması ve her daim güvenli liman olarak görülen konutlara alıcıların kolay ulaşımının sağlanması yönünde. Bu da ifade ettiğimiz gibi düşük konut kredi faizi, düzenlenecek kampanyalar ve devlet desteklerinin sağlanması ile mümkün. Bunu hayata geçirebilirsek 2021 son çeyreği ile birlikte konut geliştiricilerinin yeni projelerini hızlandıracağı kanaatindeyim” dedi.

Yabancılara gerçekleştirilen konut satışlarının da sektör açısından çok önemli olduğunun altını çizen Süleyman Çetinsaya; “Yüksek karlılığı ve istikrarlı değer artışıyla ülkemizdeki gayrimenkulleri güçlü bir yatırım aracı gören yabancılar kendilerine vatandaşlık imkanının da sağlanmasıyla yatırım için ülkemizi tercih ediyor. Yabancı yatırımcının ciddi oranda ülkemizdeki arsa, konut, ofis gibi gayrimenkullere yatırım yaptığını Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden görebiliyoruz. Nisan ayında yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 416 artış gösterdi. Ülkemize daha fazla döviz girdisi sağlama adına yabancıların mülk sahibi olmasını kolaylaştıran hükümetimiz bu noktada güzel adımlar attı. Artaş İnşaat olarak inşa çalışmaları hızla devam eden projelerimizden başta Avrupa Konutları Atakent 4 B, Atakent 4 C ve Yamanevler 2. etap ile İstanbul’un yeni yaşam merkezlerinden biri haline gelen Ayazağa-Arıcılar bölgesinde konumlandırdığımız Avrupa Konutları Çamlıvadi’ye yabancı ilgisi beklentimizin üzerinde. Hem yatırım hem de oturum için yabancı yatırımcıların projelerimizi tercih ettiğini söyleyebiliriz. Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün önemli kurumsal aktörü olan bizler, yılların getirdiği kurum kültürü ve yönetim anlayışımızın gereği ülkemize katkı sağlamaya, sektöre yönelik yatırım planlamalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin