Konut stoklarındaki en temel sorun “Veri Eksikliği”..

Gayrimenkul sektöründe önemli ölçüde veri eksikliği olduğuna dikkat çeken Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, sektörün konut stoklarından dolayı çektiği sıkıntının da ana kaynağının sektörel istatistik verilerinin yetersizliği olduğunu söyledi.

0

MESA’nın Bodrum Demirbükü projesinin satış ofisinde düzenlenen basın toplantısında emlak muhabirleriyle bir araya gelen Erhan Boysanoğlu, açıklamalarının bir bölümünde sektörün en temel sorununun sağlıklı veri eksikliği olduğunun altını çizerek sektörün bugün gelinen noktada konut stoklarıyla ilgili yaşanan sorunun da asıl kaynağının yetersiz veri akışı olduğunu söyledi. Herkesin aynı segmentte konut ürettiğine işaret eden Boysanoğlu, bu nedenle üst segment sınıfına giren konutlarda stok oluştuğunu kaydetti.

Sektördeki stok sorununun Emlak Katılım Bankası ile aşılabileceğini ifade eden Boysanoğlu, bankanın istatistik anlamında Avrupa’da çok doğru uygulamaları bulunan Polonya modelini değerlendirdiğini belirterek bu sistemin Türkiye’de hayata geçirilmesi durumunda bu tür problemlerin ortadan kalkmasını öngördüklerini söyledi.

Gayrimenkul sektöründe sıkıntı oluşturan iki ana konu daha olduğuna dikkat çeken Boysanoğlu, bunların arsa ve faiz olduğunu dile getirerek sosyal konut maliyetlerinde arsa payının yüzde 10 ile 15 arasında olması gerektiğini belirterek “Aksi takdirde ihtiyaç sahibi konut alamaz. Eğer arsa konusu regüle edilebilir, fiyatlandırma da yüzde 10-15 civarına oturtulabilirse, bu konut fiyatlarına olumlu yansır. Türkiye’nin gerçek konut ihtiyacı karşılanır” dedi.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin