2 Ekim 2023 Pazartesi
Ana SayfaManşetKonut Sektöründe Çıkış Yolu!

Konut Sektöründe Çıkış Yolu!

Reagroups Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş, son iki yıldır daralan konut sektöründe yabancıya satışın daha fazla önem kazandığını söyledi.

Gayrimenkul sektöründe 2018 yılından buyana yaşanan durgunluk nedeniyle konsept projelerden sıfır konut satışlarında sert düşüş yaşandığını belirten Soner Keleş; “Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23 azalarak 34 bin 089 adet olduğunu,toplam konut satışları içinde ilk satışın payının ise yüzde 30 gerilediğini” söyledi.

Bitmiş ya da inşaatı süren binlerce konutun alıcı beklediğini, mevcut stokların eritilmeden yeni projelerin talep yaratmakta zorlandığını, dolayısıyla, konut stokunu eritecek çözümlerin ortaya çıkarılması gerektiğini ifade eden Keleş; mevcut konjonktürde konut stoklarını eritmede yabancıya satışın her geçen gün daha büyük önem arz ettiğine dikkat çekerek “ülkemizde son yılarda artan yabancı talebinin ülke ekonomisine ciddi katkısının olduğunu bu yolda atılması gereken daha çok adım olduğunu” şeklinde sözlerine devam etti.

Türkiye’de konut stokunu eritmede her geçen yıl birinci el satışın payı giderek azaldığına vurgu yapan Keleş, döviz kurlarında yaşanan hareketlilik ve küresel pandemi ilan edilmesinin ardından konut satışlarında yaşanan düşüş Nisan ayı verilerine de yansıyacağını kaydederek “Son gelen tahminlere göre projeden konut satışlarında daralma devam edecek. Ancak içeride rakamlar düşerken yabancıya satışta son yıllarda dikkat çeken bir hareketlilik de göze çarptı. Sadece son iki yılda yapılan düzenlemeler ile birlikte yabancıya satış 2018 den %78, 2019 yılında ise %15 artış gösterdi. Dövizdeki yükselişin ortaya çıkardığı fırsatın, oturum izni için tanınan alt limitinin 250 bin dolara çekilmesiyle birleşmesi, yabancıların Türkiye’deki konutlara ilgisini tavan yaptırdı.” dedi.

Ancak buna rağmen ülkemizde konut sektöründe yabancıya konut satışının gerçekleşen toplam satış içerisindeki payının halen %3,5 seviyelerinde olduğunu belirten Keleş, Avrupa ülkeleri içinde bugün yabancıya konut satışı ciddi bir gelir kaynağı olduğunu, İspanya’da yıllık 100 bine yakın konut yabancıların mülkiyetine geçtiğini, toplam pazarın içinde yabancıya satışın oranı yüzde 10’un üzerinde olduğunu Türkiye’de ise bu sene yabancıya konut satış adedinin en iyi ihtimalle geçtiğimiz seneye yaklaşmasını beklendiğini ifade etti.

Bu açıdan bakıldığında Türkiye’de henüz kat edilmesi gereken daha çok yol olduğunu dile getiren Keleş, Hükümetin yabancının konut edinimindeki teşviklerinin genişletmesi ve yabancıya ev pazarlayan şirketlere ihracatçılar gibi fuar, tanıtım ve pazarlama desteği verilmesi ile birlikte sektörün daha da hızlı büyüyeceğini vurguladı. Yabancıların ağırlıklı olarak konsept projelerden birinci el konut satın aldıklarını belirten Keleş, önümüzdeki dönemde özellikle İstanbul’daki konut stokunu eritmekte yabancının payının giderek artacağını, bunu fark eden markalı konut projeleri geliştiren firmaların son yıllarda yabancıya gayrimenkul pazarlamasına önemli bir yol kat ettiğini ifade etti.

Ülke Ekonomisine Döviz Girişinde Önemli Katkı Sunuyor..

Türkiye’de konut sektörüne yatırım yapan yabancıların sayısının hızla artmaya devam edeceğini, bu rakamı daha yukarılara taşıyabilmenin mümkün olduğunu, sektörde yabancıya satılan konut rakamlarının dünya ölçeğinde hak ettiği noktaya ulaşabilmesi için önümüzde daha uzun bir yol olduğunu söyleyen Keleş, bu doğrultuda kurulan ve faaliyetlerine başlayan Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) ile ülkemizde yabancıya gayrimenkul satışında farkındalığın giderek arttığını belirterek yabancıya satıştan sağlanan döviz girdisi ile Türkiye’nin cari açığının kapanmasına sağladığı katkı açısından hükümetin yabancının konut edinimindeki teşvikleri genişletmesi ve yabancıya satışın döviz kazandırıcı hizmetler ticareti kapsamına alınması gerekliliğini vurguladı.

Küresel Pandemi Sonrası Talep Artacak..

Türkiye’nin pandemi süreci ile iyi mücadele etmesi ve sağlık sistemine kolay erişim imkanı yabancı müşteri pazarında konuta olan ilgiyi arttıracağını kaydeden Keleş, özellikle İstanbul’da markalı konut projeleri, yabancı yatırımcıların beklentilerine uygun olarak hem yaşam hem de yüksek katma değer ve prestij arayışlarını karşılayarak büyük talep gördüğünü söyledi.

Coronavirüs salgınının bir süre sonra azalarak biteceğini aktaran Keleş; krizin ardından yabancı pazarında bir süredir ertelenen ve biriken talebin konut yatırımların da tekrar yükselme eğilimine geçeceğini Türkiye gayrimenkul sektörünün, son dönemdeki başarılı performansı, altyapısı, vergi oranları ve avantajlı konumu ile yabancıya konut satışında çok daha iyi bir seviyede olmayı hak ettiğini ifade ederek açıklamalarını tamamladı.

Reagroups Hakkında

1980 yılından itibaren inşaat sektöründe faaliyet gösteren Beyttürk İnşaat’ın iştiraki olan REAGROUPS Türkiye gayrimenkul sektöründeki projelere uluslararası yatırımcıların ilgisini bir hizmete dönüştürmek amacıyla kuruldu. İstanbul ve Yalova’daki güvenilir konut projelerini özel olarak yabancı uyruklu müşterilere pazarlayan ve satış operasyonlarını yöneten REAGROUPS, Türkiye’deki yabancı müşterilere en güvenilir hizmeti sunuyor.

PROJE BİLGİ FORMU

Soner Keleş
Soner Keleş
Soner Keleş proje geliştirme, pazarlama ve satış yönetimi konularındaki özgün bakış açısı ve vizyonu ile son 15 yılda 40 yakın markalı projede 20 bine yakın konut, ofis ve ticari bağımsız bölümün konsept geliştirme, pazarlama ve satış yönetiminde üst düzey profesyonel olarak görev aldı. Proje konumlandırma, markalama, fizibilite verileri ile pazarı yorumlama, ürün niteliği ve satış - pazarlama stratejilerini belirleme ve konut satışı ve pazarlaması konularındaki uzmanlığıyla Türkiye’nin en başarılı marka projelerinde görev alan Soner Keleş’in birçok konsept projenin gelişiminde de imzası bulunmaktadır. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesinde alan Yüksek Lisans eğitimini Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümü (MBA) mezunu olan Soner Keleş bugüne kadar sektörün gelişimi ile ilgili birçok makale yayınlamış sektör ilgili yurtiçi ve yurtdışı onlarca gayrimenkul fuarı, konferans ve konut zirvelerinde katılımcı olarak yer almıştır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
354 YAZI