“Konut satışlarının artışa geçmesini bekliyoruz”

Konut satışlarındaki güçlü satış trendinin bu yıl da sürmesini beklediklerini açıklayan Murat Kurum konut fiyat endeksinin dip seviyesini gördüğünü söyledi.

0

Ülke genelindeki son düşüş ile konut fiyat endeksinin dip seviyesini gördüğünü belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum “Satışlar aynı geçmişte olduğu gibi, yeni bir düzeltme hareketi yaptı. Tıpkı geçmişteki düşüşlerden sonra görülen çıkışlar gibi artık fiyat trendinin yukarı doğru tırmanacağını düşünüyoruz.” diyerek satışlardaki ve fiyatlardaki dalgalanmanın normal karşılanması gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı muhabirine emlak piyasasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Murat Kurum üç büyük şehirde yatırım amaçlı konutta ciddi bir potansiyel olduğuna dikkati çekerek, “İzmir’de bir süredir yaşanan durumun bunun bir örneğidir.” dedi. İzmir’de konut fiyat artış oranlarının yüzde 20.79’a ulaştığını ifade eden Kurum “İzmir’de konut fiyatlarındaki artışının 2011 ve 2014’te TÜFE’nin altına düştüğünü, şu anda ise artışın neredeyse yıllık yüzde 21 seviyesine ulaştığını gören yatırımcılar proje yapacağım diye İzmir’e koştu. Finansal açıdan bakıldığında bu artış gayet iyi. Burada algı da şu, faiz mevcutta kaç? Yüzde 15. İzmir’de fiyat artışı kaç? Yüzde 21. O zaman hem üretici kısa sürede satabileceğini hem de yatırımcı kâr edeceğini umduğundan İzmir’e yatırım yapılır diye düşünüyor. Emlak Konut olarak yaptığımız analizlerde İstanbul’da yaşanan düzeltmenin sonuna gelindiği kanaati taşımaktayız. Artan inşaat maliyetleri de fiyatların daha fazla gerilemeyeceğinin bir göstergesidir.” açıklamasında bulundu.

Emlak Konut GYO’nun 2018 yılı hedefleri

Emlak Konut olarak bu yıl 1.8 milyar TL kâr ve 7.2 milyar TL ciro hedefleri olduğunu açıklayan Murat Kurum bu sene gerçekleştirecekleri yeni ihalelerle 830 bin metrekare satılabilir alana ulaşmayı planladıklarını söyledi.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin