Konut kredi faizleri durdurulamıyor

Son bir yıldır her ay kademeli olarak artan banka konut kredisi faizi yüzde 1,15 ile son 20 ayın en yüksek rakamına ulaştı.

0

Son bir yıldır her ay kademeli olarak artan banka konut kredisi faizi yüzde 1,15 ile son 20 ayın en yüksek rakamına ulaştı.

En son 2016 Haziran’da yüzde 1,15 olan faiz oranları, Mart 2017’de yüzde 0,92’ye kadar düşmüştü. Ancak faiz oranları bu aydan itibaren son bir yılda sürekli yükselişe geçerek, geçen yıl nisanda yüzde 0,94, mayısta yüzde 0,96, haziranda yüzde 0,98, temmuzda yüzde 1, ağustosta yüzde 1,04, eylülde yüzde 1,07, ekim ve kasımda yüzde 1,09, aralıkta yüzde 1,13’e çıktı.

Söz konusu oranlar geçen ay yüzde 1,14’e ulaşırken, halihazırda bankaların tüketicilere sunduğu 10 yıllık en düşük konut kredisi faizinin aylık oranı 20 ay sonra tekrar 1,15’i görmüş oldu.

Bankaların karı artmasına rağmen…

Bu arada, Türk bankacılık sektörünün geçen yılki net karının 2016’ya kıyasla yüzde 30,9 artarak 49,1 milyar lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen faizlerdeki bu artış dikkat çekiyor.

Konut sektörünün temsilcileri de bankalara halihazırda konut kredisi için yapılan başvuruların 3’te birinin reddedildiğini, normalde yüzde 100 olan kredi verme oranının yüzde 70-65’lere gerilediğini, verilen tutarların da düşürüldüğünü vurguluyor.

Bunun yanında 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle ferdi konut kredi stoku yaklaşık 193 milyar liraya, bankacılık sektörünün toplam kredi stoku ise 2,1 trilyon liraya yükseldi. Bankaların verdiği toplam kredi stokunun yaklaşık yüzde 9,2’si konut kredisinden oluşuyor.

“Faizler acilen yüzde 1’in altına inmeli”

Gayrimenkul temsilcileri, faiz oranlarında yüzde 1’in kritik eşik olduğu ve faiz oranlarının bir an önce bu rakamın altına düşürülmesi gerektiğini belirtiyor.

Faizlerin düşmemesi halinde konut satışlarının yavaşlayacağı, geçen yıl yakalanan rekorun gerisinde kalınacağı ve tüketicilerin büyük kısmının konut alımını yüksek faiz oranları nedeniyle ertelediğini vurgulanıyor.

Tüketiciler de faizlerin bir an önce düşmesi gerektiğini belirterek, ancak faiz oranları düştüğünde müteahhitlerin konutlara zam yaptığını, faiz oranlarının düşmesinin yanı sıra zammın da yapılmamasının önemli olduğunu söylüyor.

Kaynak: Hürriyet
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin