Konut Kredi Destek Mayası Tuttu… Geliştirelim..

0
Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir
Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge ÖzdemirCorona Virüs süreci ile dip yapan gayrimenkul sektörüne getirilen kredi destek paketlerini emlakdream.com için değerlendirdi ve önerilerde bulundu.
 
Krizlerde en önemli süreç “psikoloji yönetimidir“ Her kriz bir gün son bulur ancak insanların psikolojisini doğru yönetir ve yön verirseniz süreci kısaltır ve tabana yayabilirsiniz.
 
Biz geleneksel ekonomi/finans eğitimi alanların “sokak dili“, “gözleme dayalı“ veri analizleri vardır. Örneğin karayollarındaki kamyon/TIR görünürlülük oranı nasıl bir ekonomik veri ise gayrimenkul sektöründe de bayanların etkisi – arkadaş sohbetlerinde konutun muhabbete taşınması önemli bir sokak göstergesidir.
 
Konut Kredi Destek Paketinin Mayası Tutmuştur.
 
Düne kadar konutu “aklından ve ağzından“ geçirmeyenler bugün bu fırsat kaçmaz ile uyanmıştır. Pazarlamanın en önemli kuralı olan ihtiyacı olmayanın farkına vardırma devreye girmiştir.
 
Kampanyanın gücü 12 ay ödemesiz olmasından geçmektedir.
 
500 – 750,000-TL bandında kredi desteğinin İstanbul gibi metropollerde 750,000-TL bandı %90 kredi kullandırım öngörüsünde bizi ana rakam olarak minimum 825,000 – TL bandında konutlara götürür.
 
Bu yönelim pazarda domino etkisi yaratır ancak fırtına koparmaz.
 
NELER ÖNEREBİLİRİZ ?
 
  • Ekspertiz değeri üstünü tamamlama; İstanbul gibi metropollerde proje geliştiricilerin stok yapı ağırlığının genele yayılabilmesi için ekspertiz değerinin 750,000-TL’nin üstünde kredi ihtiyaçı gerektiren durumlarda “Kredi desteği sağlayan banka/finans kurumlarının” üstü için farklı bir faiz oranı ile 2. Kredi paketini sunmalarını en kısa sürede öneriyorum. Bu yaklaşım taban ile tavanı yakınlaştıracak, farklı ürün tiplerini kapsayabilecek, gelir gruplarını çeşitlendirecektir.
  • 65 yaş talepleri; sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üstü grupların kredi taleplerini karşılamaya yönelik uygulama getirilmelidir.
  • KDV ve Tapu Harcı; yıl sonuna kadar 0 konutlarda kdv ve tapu harcı oranlarında indirimlere gidilmesi destek paketine; destek olacaktır.
  • Özel Öneri ; Aylardır evlenemeyen çiftlere yönelik aile evi kavramında evlendiren mortgage destek paketi uygulaması ile çiftlere ayrı ayrı destek kredisi sunulması gayrimenkul pazarına önemli bir derinlik kazandıracaktır.
 
Sonuç olarak; gayrimenkul pazarında bitmiş ve 2. El’de hareketlenme başlayacaktır. Bu hareketlenmeye yabancı talebi geldiğinde yön sürekli yukarı olacaktır.
 
Özellikle projelerde teslime hazır konut stoğu bu uygulama ile maksimum 6 ay içinde tükenebilecektir.
 
Öz sermaye yeterliliğinin ve satışların düştüğü bu dönemde duran inşaatlara banka / finans kurumları geliştireceği finansman modelleri ile destek olmalıdır.
 
Gayrimenkul fiyatlarında yön ekonomimin kuralları gereği yukarıyı göstermektedir.
 
Özel sektörün inşaat iştahının açılabilmesi için proje finansmanına yönelik mortgage destek paketlerinin geliştirilmesi planlanmalıdır.
 
Uzun dönemdir sürekli ve hafta sonları kapalı olan proje satış ofislerinde bu hafta sonu ile hafta sonları ziyaret patlaması bekliyorum.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin