26 Şubat 2024 Pazartesi
Ana SayfaManşetKonut fiyatlarını daha da artıracak kampanya!

Konut fiyatlarını daha da artıracak kampanya!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kasım ayının ortalarında müteahhitlerle bir araya gelmiş ve sektördeki sorunların yanı sıra, aralık ayında duyurulması beklenen konut kredi kampanyası ile ilgili beklentileri de almıştı.

Toplantıda alt, orta ve üst gelirliler için üç farklı faiz oranı ile yeni bir konut kredi kampanyasının duyurulacağını, henüz net olmasa da kampanyadaki faiz oranlarının 0.69 ile 1.20 aralığında olmasının öngörüldüğünü aktaran İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, açıklanacak yeni paketi desteklediklerini ancak konut fiyatlarını ise olumsuz yönde etkileyeceğine yönelik endişe taşıdığını belirterek “Fiyatı 500 bin TL ile 3 milyon TL aralığındaki konutların fiyatları artacaktır. Ancak bu artışlar bölgesel olup, konut stoğunun olduğu yerlerde gerçekleşir. Her daire için aynı oranda olmaz. Ortalama yüzde 5 bandında bir artış yaşanacağını öngörüyorum. ” diye konuştu.

Yeni bir kredi paketini desteklediklerini ancak önce krediye erişimdeki sorunların kaldırılması gerektiğini söyleyen Tellioğlu, “Normalde reel piyasanın gereği olarak vatandaş gayrimenkul alırken ihtiyaç duyduğu krediyi kullanabilmesi lazım. 5 milyon liralık ev alıyorsun, 2 milyona ihtiyaç var ama çok kısıtlı bir kredi veriliyor ya da hiç verilmiyor. Bu bir haksızlık ve önce bu adaletsizliği düzeltmek gerekir.” dedi.

Sektör temsilcileri ne diyor?

Açıklanacak yeni kredi paketinin 2020’de kamu bankalarınca verilen düşük faizli krediler gibi olacağını düşünenlerin hayal kırıklığını yaşayacağını söyleyen Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, şunları söyledi:

“Bu kampanyayı 2020 kampanyası gibi düşünenler bence hayal kırıklığına uğrayacak. Çünkü piyasada o dönemki gibi bir stok yok, beklemiş mülk yok. Konut kredisine erişim çok zor bir süredir, yeni kampanya piyasada konut almak isteyen kesimi rahatlatacaktır. Krediye erişim açıldığında piyasada hareket olacağını düşünüyorum. Ama fiyatlar da artacaktır.”

Gayrimenkul değerleme uzmanı Ahmet Büyükduman ise, kredi faiz oranlarında yapılan indirimlerin fiyatları hep yukarı çektiğine vurgu yaptı ve kaynağın talebin canlandırılması yerine konut arzının hızlandırılmasında kullanılması önerisinde bulunarak,  “Arzın yeterli olmadığı bir piyasada talebi kuvvetlendirecek herhangi bir politika sadece fiyatları yukarı çeker. Şu an bir kredi verilecekse, bitmiş ikinci el konutlara değil, yapımı devam eden ya da bitmesine az kalmış konutlara yönlendirilerek arzın hızlandırılması gerekir. Bu hem fiyat artışlarını sınırlar hem de insanların konuta erişebilmelerini kolaylaştırır” dedi.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
360 YAZI