Konut fiyatları en çok Aydın’da arttı

2017'nin ilk 11 ayı sonu itibarıyla konutlarda metrekare bazında satış fiyatları en çok Aydın'da artış kaydederken bu şehrimizi Ordu ve Bursa takip etti.

0

30 büyükşehir belediyesini kapsayan gayrimenkul araştırması raporlarına göre 2017 yılında metrekare bazında konut satış fiyatlarındaki artışa göre ortalama yüzde 102’lik artış ile ilk sırada Aydın yer aldı. (Bu artış oranı son 5 yıllık süreci kapsamaktadır, yıllık artış değildir)

“2017 rekorla kapanacak olmasına karşılık zor bir yıl oldu”

Yılın ilk 11 ayı sonunda TÜİK tarafından açıklanan resmi konut satış adedinin 1 milyon 276 bin 342 adet olduğunu ve önümüzdeki günlerde kesinlik kazanacak aralık ayı satış adetleriyle birlikte yeni bir rekorla kapanış beklediklerini açıklayan Endeksa.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt rekora rağmen yılın konut sektöründe zor geçen bir sene olduğunu ve son 12 aylık süreçte Türkiye’de ortalama konut satış fiyatlarındaki artışın yüzde 6 seviyelerinde olduğunu tüm satışlar içinde ipotekli satış oranının yüzde 34 olarak gerçekleştiğini söyledi.

Konut fiyatlarının en çok artış kaydettiği şehirler (son 5 yıllık periyod ve ortalama değerler)

2017’nin ilk 11 ayı sonu itibarıyla konutlarda metrekare satış fiyatları 5 yıllık süreçte yüzde 102’lik bir artışla en çok Aydın’da görüldü. Şehirde metrekare satış fiyatları 1925 TL, konut satış fiyatı 240 bin TL ve geri dönüş süresi (amortisman) 19 yıl olarak ölçüldü.

Aydın’ı yüzde 5 yılda yüzde 97’lik artış oranı ile Ordu izledi. Kentte metrekare satış fiyatları 1700 TL, konut satış fiyatı 228 bin TL, geri dönüş süresi de 24 yıl olarak ölçüldü.

Aynı süreci yüzde 90 artışla geçiren Bursa da üçüncü sırada yer aldı. Şehirde metrekare fiyatları 1925 TL, konut satış fiyatı 274 bin TL ve geri dönüş süresi de 18 yıl olarak ölçüldü.

Bu 3 şehri yüzde 87’lik artış ile Sakarya, İstanbul-Bursa-İzmir otoyol çalışmaları ve İstanbul-İzmir Çanakkale köprü bağlantısı etkisi ile birlikte yüzde 79’luk değer artışıyla İzmir takip etti.

İzmir’in Çeşme, Seferihisar, Urla, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Torbalı ilçelerinde arsa ve konut yatırımlarında artan taleple birlikte ciddi artışlar yaşandı.

Yabancıların en çok ilgi gösterdiği şehirler

Görkem Öğüt yabancı alımlarındaki artış oranlarının sevindirici olduğunu ifade ederek yabancı yatırımcıların en çok konut aldığı ilk 10 şehrimizin adet sıralamasına göre; İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova, Trabzon, Aydın, Ankara, Sakarya, Muğla ve Mersin olduğunu belirtti.

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin