26 Şubat 2024 Pazartesi
Ana SayfaBölge RaporlarıKırklareli’nde emlak fiyatları ve kiralar katlandı!

Kırklareli’nde emlak fiyatları ve kiralar katlandı!

İstanbul’a 1.5 saat mesafedeki Kırklareli’nde son dönemde emlak fiyatları katlanırken, kira fiyatları da 2-3 katına çıktı. Ancak İstanbul’daki olası deprem korkusu nedeniyle adeta cazibe merkezi haline gelen Kırklareli’nde bu durum beraberinde kent nüfusunun bir yıl sonra ciddi artışına neden olacağı endişesini doğurdu.

Merkez nüfusu 100 bin olan kent nüfusunun bir yıl sonra 3 katına ulaşmasını beklediklerini dile getiren Kırklareli Emlakçılar Odası Başkanı Ümit İkizerli, “İstanbul’da olası deprem korkusu nedeniyle imarlı arsa ve tarlalara inanılmaz bir rağbet söz konusu. Son 6 ayda emlak fiyatları 2’ye katlandı. Bayram’dan sonra fiyatlar daha da artacak. En çok rağbet gören yerler Kırklareli merkez, merkeze bağlı köyler ile Babaeski’nin yanı sıra Edirne’nin Havsa ve Lalapaşa ilçeleri” dedi.

Kırklareli İnşaat Mühendisleri Odası Temsilci Yardımcısı Erdem Erdin de kentteki imar planlarının yetersiz olduğuna değinerek şunları söyledi:

“Mevcut eski evlerin yıkılıp yapılmasından başka bir çözüm yok. Bu durumda altyapının yeniden planlanması gerekir. Örneğin Üsküp ilçesinde nüfus 5 bin ancak imar planı 20 bin olarak telaffuz ediliyor. Benzer durum Pınarhisar için de geçerli. İlçe ve kırsal nüfusları artarsa doğal doku zarar görür. Plansız büyüme Kırklareli’ne zarar verir.

Kırklareli başta olmak üzere Edirne’de artan arsa fiyatları ve İstanbul’dan yönelen talep, hem çevrecileri, hem de bölge sakinlerini tedirgin ediyor. Trakya Platformu Kırklareli Dönem Sözcüsü Göksal Çidem, Kırklareli’ndeki doğal kaynakların yetersiz olduğuna dikkat çekerken, “İstanbul’dan yönelen ilgi devam ederse herkes mağdur olur. Kırklareli, hem Trakya’nın, hem İstanbul’un akciğerleri durumunda. Trakya’ya zaten kirli sanayiye dayalı yoğun bir göç söz konusu. Deprem göçü yaşanırsa doğal kaynaklar bir süre sonra yetersiz kalacaktır. Trakya ülke yüzölçümünün yüzde 3’ünü oluşturuyor ancak ülke nüfusunun yüzde 20’si Trakya’da ikamet ediyor” ifadelerini kullandı.

Kırklareli’nde avukatlık yapan eski milletvekillerinden Turgut Dibek de özellikle pandemi döneminden itibaren İstanbul’dan yönelen ilginin son büyük depremin ardından ciddi oranda arttığını belirten isimlerden. “Talep çok ancak kent merkezinde konut yok” diyen Dibek ise şunları söyledi:

“İstanbul’dan gelip arazi satın alan ve almak isteyenlerin sayısı katlanarak artıyor. İstanbul’dan gelenlerin müstakil ev yapma talebi var. Doğal kaynaklar açısından bakınca yer altı su kaynaklarımız her geçen gün azalıyor. Eskiden 40, 50 metreden su çektiğimiz yerlerden artık 200 metreden su çekiyoruz. Geçen yıl bin 500 lira olan kiralık daireler artık 3 bin 500, 4 bin liradan alıcı buluyor. Kentin nüfus ve yapı stoku artarsa doğal doku ve kaynaklar zarar görür.”

(Kaynak: Haber Global)

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
360 YAZI