7 Temmuz 2022 Perşembe
Ana SayfaManşetKİPTAŞ, ‘İstanbul Yenileniyor’ projesiyle 5 bin 243 dönüşüm başvurusu aldı..

KİPTAŞ, ‘İstanbul Yenileniyor’ projesiyle 5 bin 243 dönüşüm başvurusu aldı..

Riskli yapılarını dönüştürmek isteyen ancak binalarını yenilemek için kapı kapı gezen, kurumlara ulaşmak için uğraş veren vatandaşların sürecini hızlandırmak ve taleplerini tek bir merkezde toplamak adına 2021 yılı temmuz ayında ‘İstanbul Yenileniyor’ adlı bir projeyi hayata geçirdiklerini hatırlatan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, “İBB Şehircilik Grubu olarak KİPTAŞ, İstanbul İmar AŞ ve BİMTAŞ birlikteliği ile riskli yapılarını dönüştürmek isteyen İstanbullular için teknik ve finansal garantörlük sunan, anahtar teslim bir süreci içeren İstanbul Yenileniyor platformunu hayata geçirdik. Yapıları maliyetine yenilediğimiz İstanbul Yenileniyor için 1999 öncesi yapılan ve mülkiyet sorunu olmayan tüm yapıların ister tek blok ister aynı parselde birden fazla yapı olsun dönüşümü için somut çözüm sunuyoruz.” dedi.

Kurt’un verdiği bilgilere göre bugüne kadar 38 ilçe ve 582 mahalleden, yaklaşık 453 bin 564 kişiyi kapsayan 5 bin 243 dönüşüm başvurusu alındı. Sistemden alınan tüm başvurular, yaklaşık olarak 11 bin 860 yapı, 123 bin 876 bağımsız birimi kapsıyor.

KİPTAŞ olarak riskli yapı ve alanlara odaklandıklarını ifade eden Ali Kurt, “Eyüpsultan, Bağcılar, Güngören ve Beylikdüzü olmak üzere 4 farklı bölgede 1.617 bağımsız birimden oluşan 4 kentsel dönüşüm projesinin temelini attık. Ayrıca 80’li yıllardan bu yana mülkiyet problemi olan, üzerinde çarpık yapılaşmanın olduğu Karanfilköy’de çözüm için artık sahadayız. Uzlaşma ofisimiz açtık, hak sahiplerimizle görüşmeye başladık. Kısa süre içinde sözleşmeleri imzalayıp, hak sahiplerini yerinde barındıracak ve tüm siyasi partilerin ve tarafların işbirliği ile örnek bir sürece imza atacağımıza inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
318 YAZI