Kanal İstanbul’a “Kurucu Belediye” öneriyorum!..

Gayrimenkul proje pazarlaması ve satışı konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir; Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planı açıklamasında dikkat çeken “Alternatif Boğaz Geçişi ve Butik Şehirler“ Kanal İstanbul projesi öngörülerini ve önerilerini emlakdream.com için kaleme aldı.

0
Kanal İstanbul hattında 2 butik Kanal Kent planlanıyor.
Yatay mimarinin egemen olacağı bir şehircilik anlayış ile geliştirilmesi öngörülen Kanal İstanbul proje kentlerinin “inşaat ve gayrimenkul pazarına“ olası yansımaları :
 
  • Anadolu/Asya ile Avrupayı birleştiren mega kent boğaz özelliğine ada özelliği katabilir…
  • 90’ların İstanbul’da yükselen ancak toprak rantına yenik düşen trendi yatay yerleşim  müstakil yaşam uygulamaları ile yeni bir çekim merkezi oluşturabilir…
  • İstanbul yerleşim yönünü Kanal İstanbul güzergahı paralelinde “ Marmara – Karadeniz Hattı “ boyuna çevirebilir…
  • Kanal İstanbul ve Kentleri İstanbul’a yeni bir ilçe ve belediye modellemesi  getirebilir…   
  • Kanal İstanbul ve Kanal Kentler; su, dalga, rüzgar, güneş gibi farklı disiplinleri bir araya getirerek, yenilenebilir enerji kaynak kullanımı, depolama olanakları ile dünyaya örnek yeni nesil kent modelleri sunabilir.
  • Kanal İstanbul yatay yerleşim modellemesi içinde “yerel ve global marka bilinirliliği yüksek“ kuruluşlar ile “her villa – bir marka“ anlayışı ile “vergisiz alışveriş“ için ticari dünya geliştirilebilinir…
 
Bu doğrultuda 40-50 km’lik kanal hattı boyunca yeralan kamulaştırılacak veya birlikte hareket edilebilinecek yerleşim dokularının arsa/arazi sahipleri ile kanal kentler master planı içinde değerlendirilmeli ve projeler geliştirilmelidir.
 
Ben, bugünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Kanal İstanbul ve Kent Modelleri için “KURUCU BELEDİYE“ öneriyorum.
 
Kanal İstanbul güzergahı içinde kalan “Küçükçekmece – Başakşehir – Arnavutköy ilçelerinden geçen sınırların “Kanal İstanbul ve kanal kentler“ sınırlarına terk edilmesi gerekliliğine inanıyorum.
 
Kurucu Belediye ile 3 farklı ilçe koordinasyonu, tek elde toplanabilecek yetkililer işlemlerde hız ve kontrol sağlayabilecektir.
 
Kanal İstanbul kent uygulaması ülkemizde geliştirilecek kent modellerinde Kurucu Belediye anlayışının gelişmesine vesile olabilecektir.
 
Master Kanal Kentler alt yapı, yollar, ulaşım ağları, sanat eseri çalışmaları bugünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte kurucu kent Belediyesi ile koordinasyon içinde yürütülebilecektir. 
 
100’de 100 Akıllı kent alt ve üst yapısı ile yerleşim birimlerine entegrasyonu sağlanabilecektir.
 
Kurucu Belediye, bugünün ve yarının tüm ihtiyaçlarını tespit ederek kanal güvenliğinden; kent güvenliğine; kanal temizliğinden;kent temizliğine tüm kent hizmetlerini ve ticari hayatı planlayacak, ihalelerini yapacak ve denetleyecektir.
 
Bu kentlerde gayrimenkul satışları tek kanaldan yürütülecektir.
 
İşte böyle bir kent;  “yerel ve global dünyada“ özlenen, yaşanabilir kent modeli olurken bu kentin finansmanı, proje üzerinde “gayrimenkul satış hasılatından“ sağlanabilecektir.
 
Bilge Özdemir
Marketing and Sales Solution Partner of Real Estate Projects & Construction Business
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin