22 Nisan 2024 Pazartesi
Ana SayfaSektörden HaberlerKaliteli Hazır Beton Kullanma Bilinci Oluşturulmalı..

Kaliteli Hazır Beton Kullanma Bilinci Oluşturulmalı..

''Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler İnşaat Kurultayı'' bu ay Bursa’da gerçekleşti. Kentsel dönüşüm ve sanayide dönüşüm konularının ele alındığı kurultayda Bursa Beton Genel Müdürü Fatih Vardar da konuşmacı olarak yer aldı. Vardar, Güney Marmara’nın beton ihtiyacının yüzde 50’sini karşılayan Bursa Beton olarak uzun yıllardır kaliteli hazır beton kullanımı konusuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için çalıştıklarını ifade ederek konut satın alan tüketicilerin kaliteli hazır beton konusunda çok bilinçli olmadığına dikkat çekti.
İnşaatlarda kaliteli dekorasyon malzemelerinin kullanımında gösterilen hassasiyetin hazır beton kalitesinde de gösterilmesi gerektiğini dile getiren Vardar “Potansiyel deprem bölgesi olarak adlandırılan kentimizin ve çevre illerin özellikle konutlarda kullanılacak hazır beton konusunda bilinçlenmesi gerekiyor” dedi.
Fatih Vardar yaptığı konuşmada ''Yıllar boyunca devam eden imar dışı yapılaşmalar ve imara uygun olsa bile zemin etüdü yapılmamış, kalitesiz malzeme kullanılmış, projeleri denetlenmemiş yapılar bu tehdidi gittikçe gün yüzüne çıkarmaktadır. Bu noktada kentsel dönüşüm adı altında bir yenilenmenin ülke gündemine gelmesi memnuniyet vericidir. Kentsel dönüşümün toplumsal ve ekonomik hedeflerinden ziyade en önemli hedefi, mekansal anlamda güvensiz yapı stoğunun güvenli hale getirilmesidir. Bunun için temel olarak yapılacak şey ise yıkıp yeniden yapmaktır. İlk beton üretim standardımızın (TS 11222) 1994 yılında yayınlandığı ve o dönem ve daha öncesindeki en yüksek beton sınıfının bugünkü yasalara göre taşıyıcı sistemlerde kullanılmasına izin verilmeyen beton sınıfları olduğu düşünüldüğünde, özellikle 25 yaş üzerindeki yapılarımızın bağıl olarak daha büyük bir risk altında olduğunu söyleyebiliriz. 80’li yıllar ve öncesinde depreme dayanıklılık açısından bir beton kalitesinden söz etmek mümkün olmadığından dönüşümü yapılmayan bir kent yaşamının, bugünkü güvenli hayat sürdürebilme anlayışımızla bağdaşması elbette mümkün değildir'' şeklinde konuştu.
 
Kentsel Dönüşüme biz de dahil olduk
Bursa Beton olarak Nilüfer ve Osmangazi’de başlatılan yenileme ve dönüşüm süreçlerine dahil olduklarını ifade eden Fatih Vardar ''Şu an biz de Bursa Beton olarak kentimizdeki dönüşüm sürecine dahiliz. Gerek Nilüfer gerekse Osmangazi’deki yenileme ve dönüşüm süreçlerinde müteahhitlerimizin tercih ettiği marka olduk ve ürünümüz kullanılıyor. Özellikle Osmangazi’de Soğanlı Mahallesi’nde devam eden dönüşüm projesinde yapılan 1200 konut ve 200 dükkanda 150 bin metreküp C30 betonun tedarikçisiyiz'' dedi.

PROJE BİLGİ FORMU

Gökhan Bahadır
Gökhan Bahadır
1980 Bursa'nın İnegöl ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaöretim ve lise hayatını İnegöl'de tamamladıktan sonra üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde okudu. 2011 yılından bu yana Emlakdream.com'da gece editörü olarak görev almaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI