IT’ciler Ticari Gayrimenkul Pazarına Yön Verecek..

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir; Ticari Gayrimenkul Pazarına yönelik Fütürist / Gelecek öngörülerini emlakdream.com‘ a değerlendirdi.

0
Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir
SANAL PAZAR YERLERİ;
 
Sanal pazarlar, internet üzerinde alışveriş imkânı tanıyan sitelerdir. Bu Siteler, farklı birçok ürünü tek bir çatı altında toplamak amacıyla tasarlanmıştır.
Koronavirüs, ticaretin fiziksel ortamdan; sanal ortama kayma sürecini hızlandırmış, e-ticaret devrimi yaşanmaya başlanmıştır.
 
Belki de Covid bağlantılı komplo teorilerinin altında dizaynı hızlanan “sanal ticaret“ yatmaktadır.
2020 yılı itibari ile ülkemizde eticaret hacmi 2019 yılına göre %69 artış göstererek 136 Milyar TL’den, 226 Milyar 210 Milyon TL’ye yükselmiştir.
 
2021 Yılında eticaret hacminin 240 milyar TL’ye çıkması ve internet üzerinden yapılan alışveriş oranının yüzde 38’e yükselmesi beklenmektedir.
 
Salgının etki düzeyi ve kapanma süreçlerine göre bu öngörülerin geride kalabileceği düşünülmektedir.
 
ONLINE MAĞAZA;
Online mağazalar bir araya gelerek Sanal Pazar yerini oluşturarak, fiziki dünyadaki AVM’lerin… hatta Cadde üstü mağazacılığın yerini almaktadır.
 
Tabela Değeri, Görünürlülük, Vitrin değeri, Cadde Üstü, Metroya yakınlık, Kamu kurumlarına yakınlık, Ziyaretçi sayısı gibi Fiziki ortam ticari gayrimenkul “kira ve satış“ değerini oluşturan ana kriterlerin hızla Sanal dünya kriterleri arasında yer almaya başlandığı izlenmektedir.
 
E-ticaret alanında faaliyet gösteren işletmelerin yaklaşık
 
 • % 90’ ı pazar yerinde yani hazır alt yapısı olan bir platformun bünyesinde
 
 • %10 işletme hem kendi internet sitesi hem de pazar yerlerinden satış yapmaktadır.
 
SATILIK ONLİNE MAĞAZALAR;
 
Dünyada 1994 yılında Amerika’da, Türkiye’de 1998 yılında kurulan ilk sanal pazar yerlerinin üzerinden 25-30 yıl’a yakın süre geçti.
Günümüzde Sanal Dünyanın , Gerçek Dünya’ya ciddi rakip olacağı gerçeği ile karşı karşıyayız.
Yakın gelecekte; Sınırsız Global ölçekte 24 saat açık / hizmet sunan Sanal Pazar yerlerinde ürün kategorilerine göre “alt platformların“ yatırımcılara satılacağını – el değiştireceğini ön görüyorum.
 
Kurumsal Kiracı: OUT
 
Bu el değişiminde, yatırım – satın alma kararında gerçek dünyanın alışıla gelmiş “kurumsal kiracı“ alışkanlığının yerini “veriler“ alacak
Alt Platformun yatırım değeri; iş hacimleri tahminlerine göre hesaplanırken;
 
 • ziyaret sayısı,
 • alışverişe dönme oranları
 • ortalama sepet büyüklüğü
 
verileri ile pazarın büyüklük tahminini ortaya çıkarılacak.
 
Ancak yatırım değerini belirleyen Sanal pazar komisyon bedelleri olacaktır. Bu değer; yatırımın geri dönüş süresi ve kazancı belirleyecektir.
Sanal dünya süreçlerini yönetebilecekler ise; IT’ciler olacaktır. Sanal / Online Mağaza yatırımcılarına IT’ciler yön verecektir.
Sanal Ticaretin 1. Büyüme / Genişleme formülü; Alt platform satışları ve bu satışlara yön verecek IT’ciler olacaktır.
KİRALIK ONLİNE TİCARETHANELER;
 
Dünya’da ve Türkiye’de Sanal Pazar Yerlerinin, Sayıları hızla artacak, kapsamları hızla genişleyecek, ürün çeşitliliği hızla artacaktır.
 
Günümüzde sanal pazar yerleri üreticileri cezbederken, kapanmalar, karantinalar ve geleceğin dünyasındaki “salgın öngörüleri“ AVM’den CADDE’ye Gerçek Dünyanın ticaretine Sanal Dünya’ da alternatif satış kanalı üretme modelini zorlamaktadır.
 
İşte bu aşamada; gayrimenkul/emlak organizasyonları oluşturacakları IT birimleri ile kiralık yer alternatiflerine onlarca Sanal Pazar Yeri Sitelerinden kiralık yer alternatifi önerebilmeli, IT Desteği verebilmelidir.
 
Kafaların karışık olduğu günümüzde ve yakın gelecekte ticaretin bu desteğe ihtiyaç duyduğu/duyacağı bir gerçektir.
 
Sanal Ticaretin 2. Büyüme / Genişleme ve Yatım Çekme formülü; IT’cilerin yön vereceği sanal – online mağaza kiralama alanları olacaktır.
Sanal pazarlar insanın hayatını kolaylaştırmakta ve onlar için dünyaya açılan yeni bir pencere olmaktadır. Bu pencerenin gelişiminde Global ve Yerel Emlak organizasyonlarını IT departmanı kurmaya,dijital /Sanal okur-yazarlığa…. Sanal pazar yerlerini gerçek dünya oyuncuları ile işbirliğine davet ediyorum.
  ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

  Yorum Yapın

  Lütfen yorumunuzu girin!
  Lütfen isminizi girin