İstanbul’da 48 bin bina yüksek risk altında!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul Deprem Çalıştayı 3 aralık salı günü başladı. 2 gün sürecek çalıştayın açılışında bir konuşma yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, büyük depremin gerçekleşmesi halinde İstanbul'da 48 bin binanın ağır hasar alacağına ve onbinlerce vatandaşın hayatlarını kaybedebileceğine dikkat çekti.

0

İstanbul’un afetlere dayanıklı bir şehir olması amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, Birleşmiş Milletler, Japonya, ABD, Almanya, İtalya ve Fransa’dan temsilcilerin katıldığı ve iki gün sürecek olan İstanbul Deprem Çalıştayı 3 aralık salı günü İstanbul Kongre Merkezinde aralarında, İBB’nin deprem ve kentsel dönüşümle ilgili yöneticileri, ulusal ve uluslararası akademisyenler, ilgili bakanlıklar, valilik, enstitüler, sivil toplum kuruluşları, vakıflar, dernekler, farklı disiplinlerdeki meslek grupları ve sektörlerden temsilcilerin de olduğu 700’ün üzerinde katılımcıyla başladı.

Çalıştayın açılışında bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mega kentte en önemli afet riskinin deprem olduğunu söyledi. Hali hazırdaki 1.2 milyon yapının karşı karşıya olduğu büyük bir riskten bahsediyoruz diyerek başladığı açıklamasında 48 bin binanın büyük çaplı hasar alacağını, onbinlerce insanın can kaybının söz konusu olacağını söyledi.

Başkan İmamoğlu, İstanbul’u afetlere, özellikle de depremlere dayanıklı bir şehir haline getirmenin öncelikli hedefleri olduğunu kaydetti.

Çalıştay süresince, Birleşmiş Milletler Afet Risklerini Azaltma Merkezi’nin de dikkate aldığı ‘Sendai Çerçevesi Planı’nda‘ ilan edilmiş prensiplere göre belirlenen 6 tematik başlık ele alınıyor. Bu başlıklar şöyle:
– Afet Risk Yönetimi
– Acil Durum Yönetimi
– Afet Risk Analizleri
– Afet Risk Finansman Kapasitesinin Geliştirilmesi / Afet ekonomisi
– Kentsel/Mekânsal Planlama, Tasarım, Yenileme, Geliştirme
– Ekosistemin ve Doğal Kaynakların Korunması ile İklim Değişikliği Adaptasyonu
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin