23 Nisan 2024 Salı
Ana SayfaSektörden Haberlerİstanbul'a İlgi Artıyor

İstanbul’a İlgi Artıyor

Yeni yatırımlar ile birlikte İstanbul'a yabancı yatırımcı ilgisinin her geçen gün arttığına dikkat çeken Erpay Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Er, "Yeni ulaşım projeleri konut fiyatlarını ciddi anlamda etkiliyor. Ulaşım projelerine ev sahipliği yapan her yer kısa sürede prim yapıyor. 3. havalimanı, Marmaray, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. köprü gibi dev yatırımların yer aldığı ilçeler ve bu ilçelere komşu olan yerlerde fiyatlar son birkaç yılda hızla yükseldi. Konut projelerinin yakınına açılan AVM, otel, hastane, adalet sarayı, üniversite gibi yapılar da yabancı yatırımcıların konut satın alma kararlarında etkili oldu. Özellikle Ortadoğu ülkelerinden gelen yatırımcılar İstanbul'da Arnavutköy, Başakşehir, Sultangazi, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Beylikdüzü gibi ilçelerde nitelikli projelerden yoğun bir şekilde konut satın alıyor. İstanbul'un dünyada sağlık turizmi, inanç turizmi ve alışveriş turizmi açısından da önemli bir merkez olması, Ortadoğu ve Arap dünyasından yatırımcıların tercihlerinde etkili. Önümüzdeki süreçte diğer ülkelerden gelen yatırımcıların da İstanbul'a ilgisinin artmasını bekliyoruz."

Konut sektörü yeni emlak yasası ile daha çok büyüyecek
"Yılın ikinci yarısında Ramazan, yaz dönemi, 15 Temmuz darbe girişimi konut sektörünü etkilese de hızlı toparlanma sürecinin başladığını vurgulayan Ali Er, "Ağustos ayı itibarıyla konut kredisi faizlerinde indirim yapılması, Emlak Konut GYO ve GYODER kampanyalarına sektörün desteği, konut kredisi peşinat oranının yüzde 5 daha düşürülmesi gibi girişimler sektörü olumlu açıdan etkiledi. Bu gelişmelerin yanında yeni emlak yasasının da yürürlüğe girmesi ile birlikte önümüzdeki dönemde hem Türkiye'de hem İstanbul'da konut piyasasının daha fazla hareketleneceğini ve gelişeceğini öngörüyoruz. Kayıt dışı emlakçılık yapanların yaygın olması hem ciddi gelir kaybı, hem de sektörün geleceğini tehdit ediyor. Gayrimenkul sektöründeki olası ekonomik kayıp ve kaçakların önlenmesi, emlak danışmanlarının ve emlak danışmanlığı mesleğinin itibar kazanması açısından gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekiyor. Emlakçılık mesleğinin yasal bir şekilde sürdürülmesi, sektörün profesyonellik ve güven ortamında daha çok büyümesini sağlayacağı gibi yabancı yatırımcıların da Türkiye'den daha güvenli şartlarda konut sahibi olmasını hızlandıracak."

PROJE BİLGİ FORMU

Gökhan Bahadır
Gökhan Bahadır
1980 Bursa'nın İnegöl ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaöretim ve lise hayatını İnegöl'de tamamladıktan sonra üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde okudu. 2011 yılından bu yana Emlakdream.com'da gece editörü olarak görev almaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI