26 Mart 2023 Pazar
Ana SayfaManşetİstanbul afetlere karşı dirençli bir kent değil!

İstanbul afetlere karşı dirençli bir kent değil!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, İstanbul’un afetlere karşı dirençli bir şehir olmadığını söyledi.

Eyüp Muhcu, ekonomim.com’a yaptığı açıklamalarında konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“İstanbul afetlere karşı dirençli bir kent değil maalesef. İstanbul’a 200 km mesafede Gölcük depreminde binalar zarar gördü. Bu binaların zarar gördüğü yerlerde bile yeniden imar izinleri verildi ve hatta bazı ilçelerimizde verimli tarım arazileri beş katlı imarlara açıldı. Zemin açısından uygun olmayan alanlarda 15 katlı betonarme binalar yapılıyor hala. İstanbul bu yapılarla dolu. Ayrıca 200 civarında gökdelen ilave edildi son 20 yılda bu şehre.

Aslında 1999 depreminden sonra Deprem Konseyi oluşturuldu ve Deprem Master Planı hazırlandı. Bunlar değerli çalışmalardı. Ancak ne yazık ki lağvedildi bu konsey. Ardından da hazırlanan plan rafa kaldırıldı. Bu koşullarda 1/100 000 ölçekli İstanbul ili çevre düzeni planı hazırlanarak yürürlüğe girdi. Bu plan afet ve depremlere karşı güvenlik ilkesinde hazırlanmadığı gibi yapı rantının paylaşım sürecinin belgesi haline geldi. Burada en büyük sorun, 20 yıldır yapılması gereken yapı envanterinin çıkarılması konusunun bugüne kadar yapılmaması. Bu yapı stokunun en azından yüzde 50’sinin envanterinin çıkarılması, tespitlerinin yapılması gerekiyordu. İBB’nin son dönemde 29 bin bina ile ilgili yaptığı çalışmalar var. Kısa sürede bu açığı kapatmak mümkün değil. Bu koşullarda İBB’nin deprem seferberliği planı çalışması başlatması gecikmiş olsa da çok değerli. Bu plan içinde meslek odalarının da ana bileşenlerden biri olması önemli.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
346 YAZI