İş kazası yaşanmayan işyerlerine prim teşviki..

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; iş yerlerinde yaralanma ve ölümle sonuçlanan iş kazalarının tamamen önüne geçmek için işverenlere yönelik bir teşvik sistemini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

0

Habertürk’te Ahmet Kıvanç tarafından hazırlanan habere göre, iş kazaları riski açısından “Çok tehlikeli” kategorisine giren ve Türkiye genelinde sayıları 57 bini bulan iş yerlerinde yaralanma ve ölümle sonuçlanan iş kazalarının tamamen önüne geçilmesi amacıyla 2016 yılında çıkartılan yasaya göre iş kazası yaşanmayan iş yerlerine prim teşviki uygulaması 1 ocak 2019 tarihinden itibaren hayata geçirilecek.

Teşvik sistemine göre son 3 yıl içerisinde sürekli iş göremezlik veya ölümle sonuçlanan iş kazası yaşanmayan “çok tehlikeli” sınıftaki iş yerlerinde işsizlik sigortası fonu prim teşviki uygulanacak. İşçinin aldığı brüt ücret ile ilintilenen teşvik tutarı; işçi başına aylık en az 20,30 lira ile en fazla 152,21 olacak.

1 ocak 2019’da başlayacak ilk teşvik uygulamasından hak sahibi olacak çok tehlikeli sınıfa giren iş yerlerinde; ocak 2016 yılından bu yana prim kapsamına giren iş kazası yaşanıp yaşanmadığına bakılacak. Bu tarihte yaşanan bir iş kazası durumunda söz konusu iş yeri gereken şartları yerine getirmek (iş kazalarını önleyerek) suretiyle 2020 yılından itibaren teşvik uygulamasından faydalanacak.

Teşvik sisteminden bir iş yeri üst üste 3 yıl faydalanabilecek.

İş yerlerinin bu teşvik sisteminden faydalanmak için herhangi bir yere başvurması gerekmiyor, sistem SGK tarafından izlenecek. Sosyal Güvenlik Kurumu, her yılın sonunda veri tabanındaki iş yerlerini tarayarak, son üç yıl içinde ölümlü ya da sürekli iş görememezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen çok tehlikeli sınıfa giren firmaları saptayacak. Koşulları sağlayan işverene ocak ayından itibaren üç yıl süreyle teşvik verilecek.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin