21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaManşetİnşaat sektöründe 5 yıllık daralmanın yüzde 35’i telafi edildi!

İnşaat sektöründe 5 yıllık daralmanın yüzde 35’i telafi edildi!

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından hazırlanan 2024 yılı ilk çeyreğine ilişkin İnşaat Sektörü Analizi Raporu yayınlandı.

2024 yılı için inşaat sektörünün önündeki engellere de dikkat çekilen raporda, “Tasarruf tedbirleri kapsamında yurt içinde zorunlu haller dışında yeni projelere yer verilmeyecek olması, halihazırda yürürlükte olan Fiyat Farkı Kararnamesi’nin yetersiz kalması, jeopolitik gerilimlere bağlı olarak artan inşaat maliyetleri ve gittikçe derinleşen ara eleman sıkıntısı, 2024 yılında da sektörün önündeki en büyük engellerden olmaya devam etmiştir. Sektör, girdiği darboğazı yurt dışı müteahhitlik hizmetlerine ağırlık vererek aşmayı hedeflemektedir.” denildi.

Raporda, Deprem bölgesinin yeniden inşasının etkisiyle inşaat sektörünün, 2023 yılının dördüncü çeyreğinde %10,8 oranında büyüdüğü hatırlatılırken; 2023 yılının ilk çeyreğindeki büyüme oranının %4,5’ten %5,3’e, ikinci çeyrek büyüme oranının %6,2’den %7,2’ye, üçüncü çeyrek büyüme oranının ise %8,1’den %7,8’e revize edildiği belirtildi. Böylece inşaat sektörünün 2023 yılında %7,8 oranında genel ekonominin üstünde bir oranda büyüme kaydettiğine dikkat çekilirken, “İnşaat sektöründe beş yıllık bir aradan sonra ilk defa büyüme gerçekleşmiş olsa da bu oran, sektörün yaşadığı daralmanın ancak %35’ini telafi edebilmiştir. Gayrimenkul sektörü ise 2023 yılında %2,7 ile oldukça yavaş bir büyüme sergilemiştir.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin İnşaat Sektörü Analizi Raporu açıklandı..

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI