28 Kasım 2023 Salı
Ana SayfaManşetİnşaat maliyetlerindeki artış devam edecek mi?

İnşaat maliyetlerindeki artış devam edecek mi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçen hafta içinde açıklanan İnşaat Maliyet Endeksi Eylül 2022 verilerine maliyetlerdeki yıllık artış yüzde 119.83’e yükselmiş durumda.

TÜİK, inşaat maliyetlerini malzeme ve işçilik maliyetleri olarak iki ana başlıkta yayımlıyor. Eylülde malzeme maliyetlerindeki artış yüzde 133 iken, işçilik maliyetlerindeki artış yüzde 84 oldu.

Üretici enflasyonu verileri incelendiğinde doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki yükselişler dikkat çekici boyutlarda. Enerji maliyetleri, inşaat sektörünü yakından ilgilendiren çimento, cam, mobilya gibi pek çok sektörde önemli bir paya sahip. Bunlar önümüzdeki dönemde de inşaat maliyetlerini artırmaya devam edecek.

Asgari ücrette beklenen yüksek artış, inşaat sektöründeki işgücü maliyetlerinin de artmasına neden olacak, bu defa ücret zamları nedeniyle maliyetlere ikinci bir dalga eklenecek.

İnşaat maliyet endeksinde, malzeme maliyet endeksinin payı yaklaşık yüzde 65, işçilik maliyet endeksinin payı ise yüzde 35 civarında. Yıl başında asgari ücrette yüzde 50 artış olursa, inşaat maliyetlerinde sadece bu nedenle yüzde 17’ye yakın bir yükselme olasılığı var. Dolayısıyla, malzeme ve işçilik maliyetlerinde, dolayısıyla inşaat maliyet endeksinde tırmanışın devam etmesi bekleniyor.

Kaynak: H. Bader Arslan – Dünya Gazetesi

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
357 YAZI