Hükümet, konut kira krizine çözüm arıyor..

0

Azalan yeni konut arzına karşılık artan konut talebi, salgın nedeniyle ertelenen evlilikler, yüz yüze eğitimin yeninden başlayacak olması, kentsel dönüşümün oluşturduğu kiralık konut talebine bir de fırsatçı ev sahipleri eklenince ev kiraları son dönemde katlandı. Araştırmalar 81 ilde son bir yılda kiraların ortalama yüzde 55 arttığını ortaya koydu.

Kira fiyatlarında yaşanan afaki artış için hükümet düğmeye bastı

Başta, üniversite illeri olan Bursa, Konya, Erzurum ve Samsun gibi kentlerde kiralar son bir yılda yüzde 50’nin üzerinde arttı. Milletvekilleri illerde yaşanan kira sıkıntılarını Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumlara iletti. Sorunun çözümü için çalışma başlatıldı. Kısa sürede alternatifli öneri paketi hazırlanıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Devam eden çalışmalarda Avrupa’da olduğu gibi ev kiralama şirketleri modeli üzerinde duruluyor. Ayrıca bu çalışmalarda inşaat firmalarının kiraya verecek evler yapmasını sağlayacak bir mevzuat oluşturulması da hedefleniyor.

Avrupa modelinde kiralamalar şirketler tarafından yapılıyor

Avrupa başta olmak üzere batılı ülkelerin büyük çoğunluğunda kiralık evler kişilere değil şirketlere ait oluyor. Şirketler, vatandaşlar ile yaptığı sözleşmeler çerçevesinde kiralarını alıyor. Evler şirketlere ait olduğu için kısa sürelerde çıkartma gibi durumlar söz konusu olmuyor.

İnşaat şirketlerinin ev kiralamasında mevzuat düzenlemesi gerekiyor

Yapılan çalışma kapsamında inşaat şirketlerinin yaptıkları evleri satmak yerine kiraya vermeleri de ele alınıyor. Ancak, inşaat şirketlerinin yaptıkları evleri satmak yerine kiraya vermesinin önünde mevzuat ve vergiler açısından sıkıntılar bulunuyor.

Çalışmayla inşaat firmalarının kiraya verecek evler yapmasını sağlayacak bir mevzuat oluşturulması hedefleniyor.

Kaynak: Zübeyde Yalçın – Hürriyet
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin