9 Şubat 2023 Perşembe
Ana SayfaManşetHalka açık 38 GYO'nun toplam piyasa değeri 135.8 milyar TL'ye yükseldi..

Halka açık 38 GYO’nun toplam piyasa değeri 135.8 milyar TL’ye yükseldi..

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) tarafından, her yıl farklı bir temada düzenlenen GYODER Gayrimenkul Zirvesi’nin 17’ncisi gerçekleştirildi.

Bu sene “Rota Yeniden Oluşturuluyor” mottosuyla düzenlenen zirvenin kapanışında konuşan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ömer Gönül, burada yaptığı açıklamalarının bir bölümünde halka açık olarak Borsa İstanbul’da işlem gören 38 gayrimenkul yatırım ortaklığının (GYO) toplam piyasa değerinin 135.8 milyar liraya yükseldiğini söyledi.

SPK Başkanı Gönül, gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GYO) kuruldukları dönemden bu yana sektöre, gayrimenkul sektöründe kurumsallaşma, kayıt altına alma, profesyonel portföy yönetimi ve sağlıklı yapılaşma gibi olumlu katkılarda bulunduklarını anlattı.

Gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) sektöre katkılarına değinen Gönül, “Son dönemde GYO ve GYF’lerin kuruluşları ile ilgili Kurulumuza yapılan başvurularda yaşanan artış bunun bir göstergesidir.” ifadesini kullandı.

Gönül, GYO ve GYF’lerin, sermaye piyasalarının sermayeyi tabana yayma fonksiyonunu desteklerken, gayrimenkul sektörünün kurumsal altyapısının genişlemesine katkıda bulunduğunu vurguladı.

Bu araçların, nitelikli gayrimenkullere yüksek miktarda sermaye gerektirmeksizin yatırım yapılmasını sağladığını anlatan Gönül, “Bunlar, likiditesi düşük olan gayrimenkullerin menkul kıymetleştirilerek, daha yüksek likiditeye sahip olmasını sağlamaktadır.” bilgisini paylaştı.

Gönül, bu ve benzeri nedenlerle GYO modelinin özellikle son dönemde daha çok ilgi gördüğünü kaydederek, GYO’ların toplam piyasa değerinin 2021’de önceki yıla göre yüzde 75,3 artışla 95 milyar TL’ye yükseldiğini bildirdi.

GYO’ların halka arzlarından bahseden Gönül, şunları söyledi:

“Halka arzı gerçekleştirilen toplam 38 GYO’nun 2022’nin üçüncü çeyreğinde toplam piyasa değeri 135,8 milyar TL olmuştur. GYF’lerin toplam portföy büyüklüğü ise 2021 sonunda 14,8 milyar TL’ye ulaşmıştır. Ülkemizde giderek artan sayısıyla GYO ve GYF’ler ülkemizin lokomotif sektöründen birisi olan gayrimenkulün gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır. Yatırımcıların güvenilir bir şekilde yatırıma ortak olmasını sağlamaktadır.”

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
342 YAZI