GYO’ların toplam sayısı 36’ya, piyasa değeri 86.1 milyar TL’ye yükseldi..

0

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği tarafından üçer aylık dönemler halinde, Halk GYO’nun katkılarıyla hazırlanan sektörün alt segmentleriyle değerlendirildiği ‘GYODER Gösterge’ Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2021-3. Çeyrek Raporu yayınlandı.

Rapora göre, 2021 yılının ilk çeyreğindeki tarihi zirvesinden sonra gerilemeye başlayan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) endeksi 2021 3. Çeyreği, bir önceki çeyreğe göre yüzde 10’luk bir artış gösterdi.  2021 3. çeyrekte yeni bir GYO daha kurularak toplam sayıları 36’ya yükselen GYO’ların piyasa değeri 63,7 milyar TL’den 86,1 milyar TL’ye yükseldi. Aynı dönemde BIST 100 endeks getirisinin yüzde 3,7’de kaldığı dikkate alındığında, bu getiri oldukça önemli bir gelişme oldu. Bu dönemde kurumsal yatırımcı ilgisi devam etti ve oran yüzde 52,3’e yükseldi. GYO’lara olan ilginin artması, sektörün kurumsallaşmasını ve uzun vadeli yatırımcıların ülkemize yatırım yapmasını sağlamaya devam edeceğini gösterdi.

Raporda dikkat çeken diğer ara başlıklar şöyle:

GYF’lerin pazar büyüklüğü 11,2 milyar TL seviyesine ulaştı

Türkiye’de Gayrimenkul Yatırım Fonu pazar büyüklüğü 30 Eylül 2021 sonu itibari ile 11,2 Milyar TL seviyesine ulaştı. İhraç dönemi devam eden ve ilk defa yatırım almış olan fonlar dahil olmak üzere toplam 68 gayrimenkul fonu yatırım aldı. Fon büyüklüğü 10 milyon TL seviyesinin üzerinde olan fon sayısı 55’a ulaştı.

Yüksek enflasyon ve kur baskısı ofis pazarını etkiledi

2021 yılının üçüncü çeyreğinde normalleşme adımları doğrultusunda ofise dönüş sürecinin başlaması ile firmalar yeni stratejiler belirlemeye başladı. Diğer yandan yüksek enflasyon ve kur baskısı nedeniyle neredeyse iki yıldır sabit kalan liste fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilik yaşandı. Ancak TL bazında, enflasyon oranının altında bir oran ile de olsa kiralarda artış gözlemlendi.Bu duruma bağlı olarak önümüzdeki dönemde artışın devam etmesi de bekleniyor. Bu durum, arz ve talep dengesinin yavaş da olsa orta ve uzun vadede dengeleneceğini gösterdi.

Üçüncü çeyrekte ofis pazarına yeni arz eklenmezken, İstanbul ofis pazarında genel arz 6.5 milyon m² olarak aynı seviyede kaldı. Üçüncü çeyrekte kaydedilen kiralama işlemleri yaklaşık 64 bin 018 m² olarak gerçekleşirken, Ocak–Eylül ayları arasında gerçekleşen kiralama işlemleri toplamda 178 bin 759 m² oldu. İşlemlerin yüzde 84,9 oranında büyük çoğunluğunu yeni kiralama anlaşmaları oluşturdu. Öte yandan işlemlerin yüzde 7,77’si yenileme işlemlerinden oluşurken, yüzde 5’i mal sahibi kullanıcıları tarafından ve yüzde 2,34’ü ise genişleme işlemlerinden oluştu.

Türkiye’de mevcut alışveriş merkezi arzı 13,7 milyon metrekare seviyesinde

2021 Yılı 3.çeyreği itibarıyla Türkiye’deki mevcut alışveriş merkezi arzı, 445 alışveriş merkezinde 13,7 milyon m² seviyesine geldi. İstanbul yüzde 37’lik pay ile mevcut arzın çoğunluğuna ev sahipliği yaptı.  Organize perakende yoğunluğuna bakıldığında ise ülke genelinde bin kişi başına 164 m2 kiralanabilir alan olduğu görüldü. İstanbul 330 m² perakende yoğunluğu ile ülke genelinin yaklaşık iki katı yoğunluğa sahip görünürken, Ankara 303 m2 seviyesinde perakende yoğunluğuna sahip diğer bir şehir olarak öne çıktı.

Yabancıya Konut Satışı Eylül ayında tarihin en yüksek rakamına ulaştı

Yabancılara yapılan konut satışları, döviz kurundaki artışın da etkisiyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 60,2, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 42,7 oranında artış kaydetti. Üçüncü çeyrekte yabancılara 16 bin 991 adet satış yapıldı. Toplam rakamın 6 bin 630 adedi sadece Eylül ayında gerçekleşti. Bu veri, Eylül ayında şimdiye kadar 1 ayda görülen en yüksek satış rakamına ulaşıldığını ortaya koydu. Üçüncü çeyrekte yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırada yüzde 45,2 pay ile İstanbul, ikinci sırada ise yüzde 19,2 pay ile Antalya yer aldı.

Konut fiyatlarında en yüksek artış oranı

2021 yılı ağustos ayı itibarıyla konut fiyatlarında ve yeni konut fiyatlarında da veri tarihindeki en yüksek artış oranları gözlemlendi. Türkiye genelinde konut fiyatları aylık bazda yüzde 3,88, yıllık bazda yüzde 33,38 oranında artış gösterdi. Yeni konut fiyatları ise aylık bazda yüzde 5,20, yıllık bazda ise yüzde 40,17 oranında arttı. Konut fiyatlarında reel değişim yüzde 11,85 olurken yeni konut fiyatlarında reel değişim veri setindeki en yüksek seviyesini yakaladı ve yüzde 17,55 oldu.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin