16 Ağustos 2022 Salı
Ana SayfaManşetGİB, ilan fiyatlarıyla tapuda gösterilen bedelleri karşılaştıracak..

GİB, ilan fiyatlarıyla tapuda gösterilen bedelleri karşılaştıracak..

Vergiye uyum düzeyinin ve kayıt dışı ekonomi ile mücadelede etkinliğin artırılmasına hizmet etmek amacıyla hayata geçirilen düzenleme kapsamında ilan sitelerinde yer alan taşınır ve taşınmazlara ait tüm bilgileri 1 aylık periyotlarla Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) bildirilmesine yönelik olarak düzenlenen yönetmelik, 1 haziranda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenleme çerçevesinde gayrimenkul ilan portallarında yer alan malların sahiplerinin bilgileri, taşınır veya taşınmazın kaça satıldığı ve hesap numaraları gibi bilgiler ilan portallarına bildirilecek. Bu portallar vasıtasıyla da bilgiler Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilecek.

GİB’den ikinci adım..

Gelir İdaresi Başkanlığı yeni düzenleme ile internet sitelerindeki ilanlarda yer alan fiyat ile tapudaki satış fiyatını karşılaştırarak usulsüzlük yaptığı tespit edilen satıcı ve emlakçılara cezai müeyyide uygulayacak. Uygulama ile suni fiyat artışlarının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

GİB tarafından yayınlanan yeni düzenleme ile internette emlak ilanlarında yeni dönem başladı. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile sosyal medya başta olmak üzere, web portalları üzerinden yapılacak taşınır, taşınmaz ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması veya kiralanması işlemleri artık Gelir İdaresi Başkanlığına aylık olarak bildirilecek. Böylece emlak piyasalarını manipüle ederek konut fiyatlarını yükselten fırsatçılara göz açtırılmayacak.

Örneğin, bir gayrimenkulü 4 milyon liraya internet üzerinden sattınız ancak vergi ve harçların çok çıkması sebebiyle gayrimenkulün fiyatını 1 milyon lira olarak gösterdiniz. İlana koyduğunuz site, satışın 4 milyondan olduğunu Gelir İdaresine bildirecek. Aynı şekilde tapu da bu satışın 1 milyon lira olarak tescil edildiğini Gelir İdaresine bildirecek. Gelir İdaresi aradaki fark kadar alıcı ve satıcıya harç matrah farkı çıkaracak ve Vergi Ziyanı Cezası ile tahsilini yapacak. Satıcı açısından ise 5 yıllık süreyi doldurup doldurmadığına bakıp ona da ayrıca matrah farkı ve vergi kaybı cezası kesilecek. Aynı şekilde bu satışa aracılık eden emlakçı varsa ve faturasını da kesmediyse ona da para ceza uygulanacak.

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
320 YAZI