21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaManşetGelirlerdeki artış konutta hareketliliğe yol açacak..

Gelirlerdeki artış konutta hareketliliğe yol açacak..

Hükümetin üzerinde çalıştığı EYT düzenlemesi ve yeni yılla birlikte ücretlerde yaşanması beklenen ciddi artışla piyasadaki para bolluğunun artacağına dikkat çeken uzmanlar, bu durumun konut satış ve kiralamalarında hareketliliğe yol açabileceğini ifade etti.

Kerem Nükte Gayrimenkul Ankara Direktörü Muhammet Dinç, konut piyasasında yaşanan durgunluğun yeni yılla birlikte geride kalacağını söyledi. Gayrimenkul sektöründe son yıllarda yaşanan haraketliliğin yerini durgunluğa bıraktığını vurgulayan Muhammet Dinç, konuttaki arz sıkıntısının, nakit akışındaki bozulmanın ve kredi bulmadaki zorlukların piyasaları olumsuz etkilediğini kaydetti. Dinç, yeni yılla birlikte sektörü olumsuz etkileyen birçok unsurun ortadan kalkacağını, arz konusunda da hükümetin adımlarının sektörü hareketlendireceğini ileri sürdü.

PARA MUSLUKLARI AÇILACAK

Gelecek yaz aylarında gerçekleşmesi beklenen genel seçimler öncesinde piyasaların hareketleneceğini, gayrimenkul sektörünün de bu hareketlilikten nasibini alacağını söyleyen Muhammet Dinç, hükümetin de ekonomi alanında atacağı adımların bu hareketliliği artıracağını savundu. Dinç, “Bu yılın sonu itibarıyla emeklilik hayali kuranlar için EYT düzenlemesi devreye girecek, yeni yılda ciddi oranda asgari ücret artışı gerçekleşecek, aynı zamanda çalışanların maaşlarında da enflasyon oranında zamlar olacak. Seçim öncesi kredi musluklarının da yeniden açılması gündemde. Tüm bu gelişmeler para musluklarının açılacağı ve gayrimenkul piyasasının hareketleneceğinin önce işaretleri” değerlendirmesinde bulundu.

PİYASAYI, YABANCILARIN İLGİSİ DE HAREKETLENDİRİYOR

Dinç, sektördeki daralmayı ortadan kaldıracak adımların atılmaya başlandığını, karşılığının ise önümüzdeki yılla birlikte alınmaya başlayacağını vurgulayarak, yabancıların Türkiye’deki konut talebine olan ilgisinin de piyasadaki canlılığa katkı vereceğini kaydetti. Dinç, ‘’Sektörün canlanması için banka kredilerine ulaşmada yaşanan zorlukların çözülmesi, faiz oranlarının düşmesi, vade sayılarının arttırılması ve çeşitli vergisel düzenlemeler de gündeme gelebilir” ifadelerini kullandı.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI