Gayrimenkul sektöründe sertifika dönemi başlıyor

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, KONUTDER üyesi bazı firmaları, önümüzdeki yıl içerisinde sertifikaların bir ucundan tutarak halka arz yapmaya başlayacaklarını belirtti.

0
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, KONUTDER üyesi bazı firmaları, önümüzdeki yıl içerisinde sertifikaların bir ucundan tutarak halka arz yapmaya başlayacaklarını belirtti.

Elmas, Hürriyet gazetesi tarafından düzenlenen “Türkiye Finans Forumu” kapsamındaki “Gayrimenkul Finansmanında Alternatif Enstrümanlar” başlıklı oturumda, gayrimenkul sertifikasının bir sermaye piyasası aracı olduğunu söyledi.

“Bu konudaki tespitlerimizi SPK Başkanına sunduk”

Bu konuda çeşitli tespitleri olduğunu, sektörün taleplerini ve işleyişlerle ilgili talepleri Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş’a arz ettiklerini aktaran Elmas, geçen haftalarda tebliğin yeni halinin yayınlandığını anımsattı.

Elmas, yeni tebliğde taleplerinin büyük kısmının dikkate alındığını belirterek, “Sektör temsilcileri olarak bize göre önümüzdeki dönemde gayrimenkul sertifikası bir araç olabilir. Bunun iki yönü var. Konut alıcıları açısından konut alım aracı olabilir. Bir de konutun değer artışından istifade etmek isteyenler için yatırım aracı olabilir. Geliştiriciler açısından da hem finansman hem de satış açısından önemli. Banka kredileri sektörü bir yere kadar destekliyor. Finansal kredilerle bir yere kadar. Bu anlamda gayrimenkul sertifikası çok geniş bir tabana yayılma imkanı veriyor. Cebinde 5-10 bin lira olan birisini bile sisteme alabiliyoruz.” dedi.

“Sertifikayla konut yatırımı yapmak mümkün olacak”

Gayrimenkul sertifikasıyla milyonlarca insanın sertifika alarak konut yatırımı yapabileceğini belirten Elmas, “Lansman dönemi indirimine denk getirip sertifika alacak kişi bu indirimden yararlanabilecek. Sertifika sayesinde üreticinin finansman ihtiyacı karşılanacak. Farklı projeler arasında sertifika taşınma ihtimali de var. Yaptıkları araştırmalara göre 9 yıl içerisinde bir tüketici faiz ödemeden sertifikalarla konut alabilecek. Sertifika, düşük gelirli kesimlere faiz ödemeden biraz zamana yayarak konut edinebilme imkanı, firmalara da çok daha geniş bir tabandan finansman temin etme imkanı verecek.” diye konuştu.

“Elimizi taşın altına koyup, bazı firmaları halka arz edeceğiz”

Elmas, bu konuda ellerini taşın altına koyacaklarını kaydederek, “KONUTDER üyesi en az 8-10 belli-başlı firmamız önümüzdeki yıl içerisinde sertifikaların bir ucundan tutarak halka arz yapamaya başlayacağız. İnşallah hayırlı bir enstrüman olacağını ve sektöre enerji katacağını ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin