Gayrimenkul sektörü teşvik bekliyor

Gayrimenkul ve inşaat sektör temsilcileri, ikinci çeyrekte büyüme rakamlarının çok sert gerilemesinin ardından, kampanyaların desteğiyle ayakta durduklarını belirtip, bir dizi teşvik bekledikleri mesajı veriyor.

0

Gayrimenkul ve inşaat sektör temsilcileri, ikinci çeyrekte büyüme rakamlarının çok sert gerilemesinin ardından, kampanyaların desteğiyle ayakta durduklarını belirtip, bir dizi teşvik bekledikleri mesajı veriyor.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, gayrimenkulün 250 alt sektöre katkı sağladığını ve sektöre verilecek desteğin ekonomiye katkı noktasında değerlendirilmesi gerektiğini anlattı.

Yetgin, sektörün öncelikli beklentilerinin konutta üç farklı KDV’den tek KDV’ye geçilmesi, tapu harçlarının düşürülmesi ancak gerçek değer üzerinden hesaplanacak bir yapıya geçilmesi, yabancıya vatandaşlıkta yatırım sınırının düşürülmesi ile müktesep hak düzenlemesi olduğunu dile getirdi.

“Kampanyalar sektörü canlandırıyor”

Gayrimenkul sektöründeki büyümenin ikinci çeyrekte yüzde 0.2’ye gerilediğini anımsatan Yetgin, “Gayrimenkul sektörü faaliyetlerinin büyüklüğü ikinci çeyrekte yaklaşık 35 milyar lira olurken; hesaplamalara göre sektörün ekonomideki toplam büyümeye etkisi ise yüzde 0.02 ile sınırlı kaldı. Sektörde ilk çeyrekte yüzde 6.6 olan büyüme de ikinci çeyrekte yüzde 0.8’e gerilerken; inşaat ekonomideki büyümeye 0.06 puan ile 2015 yılının ilk çeyreğinden bu yana en düşük katkıyı verdi.” dedi.

Yetgin, gayrimenkul sektöründeki kampanyaların 2018’in nispeten daha canlı geçmesini sağladığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Başlatılan son kampanyanın satış rakamlarıyla bu yıl aşağı yukarı geçen senenin rakamlarını yakalayabiliriz. Ancak kampanyayı uzatmayı konuşamayız, bu firmalar açısından çok zor. Kampanya 31 Ekim’de sona erecek. Hükümetin verdiği KDV ve tapu harcı indirimlerinin süresi de 31 Ekim’de bitecek. Sektörü canlı tutmak için hükümetten destek beklentimizi her fırsatta dile getirmeye devam ediyoruz. Burada maksat özelde gayrimenkul sektörü olsa da, Türkiye ekonomisindeki harekete katkısı noktasında da konunun değerlendirilmesi lazım.”

Gayrimenkul, 250 alt sektörü besliyor

Sektör temsilcilerinden alınan bilgiye göre gayrimenkul sektörü 250 civarı alt sektörü beslerken; kalifiye olmayan işgücü ağırlıklı olmak üzere 2.5 milyona yakın da istihdam sağlıyor.

Ayrıca, Türkiye genelinde satılmayı bekleyen konut stoku 700,000-800,000 civarında bulunurken, bunun yüzde 10’u markalı konutlardan meydana geliyor.

Konut sektörünü canlandırmak için hükümet Mayıs’ta tapu harçlarını indirmiş, bazı konutlarda da KDV’yi düşürmüştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çağrısının ardından kamu bankaları öncülüğünde bazı bankalar konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına çekmiş, firmalar da fiyat ve peşinat indirimleri yapmıştı.

Bu desteklerin ardından konut satışları Mayıs’ta 6 ay aradan sonra ilk kez yükselmiş; 15-Mayıs-30 Haziran arasındaki kampanya ile 8 milyar liralık satış yapıldığı açıklanmıştı.

Kaynak: Reuters
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin