Ertelenen yatırım planları satışa dönüşmeye başladı..

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan konut satış istatistiklerine göre Ağustos 2020’de ülke genelinde satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 54.2 artarak 170.408 adet oldu. Banka kredisi kullanarak konut alımını ifade eden ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 122.6 artarak 76.019 oldu.

Konut satış istatistiklerini yorumlayan Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, ertelenen yatırım planlarının satışa dönüştüğü bir trend oluştuğunu söyledi.

Abdüssamet Bahadır’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamaları şöyle:

Temmuz ayında sektörümüze kazandırılan destek paketi ile pandeminin etkisinden hızla çıkmayı başardık. Temmuzda yaşanan rekor satışlar, ağustos rakamlarıyla süreklilik kazandı. TÜİK’in açıkladığı ağustos rakamlarına göre, satışlardaki yüzde 54.2’lik artış, rekor satışların süreceğinin de habercisi niteliğinde. Çünkü destek paketi, toplumun her kesiminden yatırımcıyı harekete geçirdi. Paketin devam ediyor olması da sektörümüze yatırımcı çekmeyi sağlıyor. Kredili satışlardaki artış oranı ağustosta yüzde 122.6 oldu. Kredi faizlerindeki sert düşüş ve ertelenen talebin devreye girmesi artışı tetikledi. Öte yandan normalleşmenin etkisiyle birlikte yabancı yatırımcı için de bir yatırım trendi baş gösterdi. Yabancı yatırımcıda talep sürüyor ancak pandemi nedeniyle sıcak satışa dönüşemiyordu. Ağustos ayı, talebin satışa dönüştüğü bir ay oldu. Uzun bir aradan sonra satışlarda artıyı görmeye başladık. Ağustos ayında yüzde 8 ile başlayan kısmi bir hareketlilik, önümüzdeki dönem için artış sinyali veriyor. Yerli ve yabancı yatırımcı özelinde değerlendirdiğimizde, ertelenen yatırım planlarının satışa dönüştüğü bir trend oluştu. Pandemi nedeniyle beklemeye geçerek finans kaynağını garanti altına alan yatırımcılar, dönemin koşullarını doğru okudu. İçerisinde bulunduğumuz dönemin tarihi bir fırsat dönemi olduğunu gördü. Gayrimenkul yatırımcısı, yatırım için tüm etkenler oluştuğunda hızla harekete geçer. Bu her dönem böyle olmuştur. Burada en önemli nokta, faiz oranları. Yüzde 1’in altına düşen faiz oranı, yatırımcının satın alma hareketinde belirleyici bir unsur. Artan yatırımcı ilgisi, mevcut konutlardaki stokların hızla erimesini de beraberinde getiriyor. Konut üreticilerinin satış ofislerinde yaşanan hareketlilik, genel merkezlerinde de ciddi bir trafik yaşattı. Önümüzdeki 2 yılın projelerinin hızla olgunlaşma süreci başladı.  Yatırımcı açısından ertelenen yatırım planlarının satışa dönüştüğü trend, konut geliştiriciler açısından ertelenen yatırımların hayata geçtiği bir trendi zorunlu kılacak. Yıl sonu hedefini beklenenin çok üstünde tamamlayan sektörümüzde 2021, yeni projelerin başrol oyuncusu olduğu bir dönem olacak.”
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin