16 Ağustos 2022 Salı
Ana SayfaManşetEnflasyonun Yabancı Satışına Etkisi ve Dövizle Satış..

Enflasyonun Yabancı Satışına Etkisi ve Dövizle Satış..

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir, TÜİK tarafından açıklanan ve pazarda hissedilen enflasyonun yabancı gayrimenkul alımlarına olası etkilerini emlakdream.com’a özel değerlendirdi ve önerilerde bulundu.

YATIRIM ÖZELLİKLİ GLOBAL TALEP DURABİLİR!..
 
Yabancıya gayrimenkul satışlarında veya onların alımlarında istatistiksel veriler “4 satıştan 3’ünün“ yatırım özellikli geliştiğini gösteriyor.
 
Yatırım özellikli gayrimenkul alan kişinin ülkesi olmaz; amacı olur. Bunlar; para kazanmak ve/veya düzenli kira geliri elde etmek için hareket ederler.
 
Enflasyonist, parası değer kaybedebilen ülkelerden, o ülke para birimi ile yaptıkları satın almalar yabancılar için bir avantaj teşkil eder. Bu yerel içinde aynıdır… yabancı için de aynıdır.
 
Pratikte, ağırlıklı döviz ile tasarruf yapan 2. Para birimini döviz gören ülkelerde gayrimenkul alımlarının büyük bir oranı döviz bozdurarak gerçekleşir. Bu noktada, dövizi bozduran yerli mi? yabancı mı ayrılmaması gerekir. Çünkü yabancı sonuç olarak bir para birimini bozdurup TL’ye çevirip gayrimenkul alacaktır/satacaktır. TL’ye geçişin nerede olduğu bana göre önem taşımamalıdır.
 
Bu uygulama, global satış alternatifleri içinde kendine yer bulmaya çalışan; sanal dünya üzerinden yapılan / yapılacak global gayrimenkul taleplerini… gelişen pazarlar içinde kripto para İle yapılabilecek gayrimenkul alımlarını olumsuz yönde etkileyebilecektir.
 
Önerim; pasaport vatandaşlığı talebi olmayan yabancıların gayrimenkul alımlarının yeni düzenleme prosedüründen muaf olmaları, pazarda şekillenmesinin serbest bırakılmasıdır.
 
SANAL PASAPORT VATANDAŞLIK TALEPLERİ DARALABİLİR !..
 
Yabancıya gayrimenkul satışlarında “4 satıştan 1’i“ vatandaşlık özellikli gelişiyor.
 
Vatandaşlık özellikli gayrimenkul satışlarında uygulamaya konulan işlem prosedürlerine katılıyorum.
 
Ben hala, 250 Bin dolar sınırının minimum 500 Bin dolar seviyesine yükseltilmesini önermeye devam ediyorum.
 
Ancak; geçtiğimiz yıllar içinde pasaport vatandaşlığına yönelik görmeden/gelmeden/ziyaret etmeden sanal dünya üzerinden organize edildiği belirtilen satışlarda gerekli sanal dünyaya yönelik alt yapının geliştirilmemesi durumunda kayıp olabileceği uyarısında bulunuyorum.
 
75 Binli global satış hedeflemesinde GİGDER ve GYODER’i yeni düzenlemelere, uygulama pratiğine yönelik pazar geliştirici önlemlere davet ediyorum.
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir
Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurtdışı ve yurtiçinde eğitim almış ve önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun süre üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış, sektörü bilen, proje geliştirip yönlendiren, proje pazarlama ve satış misyonundan gelen vizyon sahibi girişimcidir.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
320 YAZI