Emlakçılara getirilecek “Yetki Belgesi” zorunluluğu şekillenmeye başladı

0

Ticaret Bakanlığı, emlak satışı için “Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi” alınmasını şart koşan yönetmelikte ilgili olarak son düzenlemelerin yapılması amacıyla 5 temmuz cuma günü Ankara’da ve 8 temmuz pazartesi günü de 20 ilin esnaf odası yetkililerinin ve emlak alım-satım işlerinin yapıldığı internet sitelerinin yetkililerinin katıldığı iki çalıştay düzenledi.

Çalıştayda haksız rekabet ve işlerindeki prestij kaybının önüne geçmek için Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nde kimi değişikliklerin yapılmasına karar verildi. Yönetmelikle ilgili alınan değişiklik kararlarına göre; mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan ve lise mezunu olmayan kişiler emlakçı olamayacak. Mevcut emlakçılar, 5 Aralık 2019’a kadar bakanlıktan yetki belgelerini almazsa iş yerleri kapatılacak. Söz konusu belge olmadan emlakçılık yapanlar 25 bin TL para cezasına çarptırılacak. Yeni düzenlemeler bununla da sınırlı değil. İnternet siteleri üzerinden yayınlanan ilanlara da sınırlama getiriliyor. Yeni düzenlemeyle birlikte ünlü internet sitelerine, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmayanlar ilan veremeyecek. Ayrıca Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya sitelerinde de kişisel kullanımlar ve ilanlar için sınırlama getirilmesi için Ticaret Bakanlığı’yla görüşmelerin devam ettiği öğrenildi.

Önümüzdeki hafta konuyla ilgili bir genelge yayınlanması ve yönetmelikte yapılan değişikliklerin duyurulması bekleniyor.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin