23 Nisan 2024 Salı
Ana SayfaManşetEmlak Katılım Bankası ikinci yeşil sukuk ihracını gerçekleştirdi..

Emlak Katılım Bankası ikinci yeşil sukuk ihracını gerçekleştirdi..

Emlak Katılım, 14 Kasım’da 430 gün vadeli, 500 milyon TL tutarlı ikinci yeşil sukuk ihracını başarıyla tamamladı.

Emlak Katılım açıklamasına göre banka, 2020 yılından bu yana piyasaya sunduğu inovatif sukuk (kira sertifikası) ihraçları ile katılım sermaye piyasalarının Türkiye’de gelişmesi için başarılara imza atmaya devam ediyor.

Sektörün sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak üzere inovatif sukuk (kira sertifikası) modellerini Türkiye’de hayata geçiren ve Türkiye’nin ilk yeşil sukuk ihracını gerçekleştiren Emlak Katılım, ikinci yeşil sukuk ihracını yaptı.

Verilen bilgiye göre, 2022 yılı ekim ayında Sermaye Piyasaları Kurumu’ndan (SPK) almış olduğu 2 milyar TL tutarlı sürdürülebilir/yeşil kira sertifikası ihraç programı kapsamında, 430 gün vadeli, 500 milyon TL tutarlı ikinci yeşil sukuk ihracını 14 Kasım tarihinde başarıyla tamamladı.

İhraçtan sağlanan fon çevre dostu, LEED Gold sertifikası almayı planlayan yeşil bina projesinde kullanılacak olup proje kapsamında inşa edilecek LEED sertifikalı yeşil bina çevre dostu uygulamaları Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden, Temiz Su ve Sanitasyon, Erişilebilir ve Temiz Enerji, Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar ve İklim Eylemi hedefleriyle örtüşüyor.

‘Finans kurumları, düşük karbon ekonomisine geçişte çok önemli dönüştürücü bir role sahip’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Emlak Katılım Genel Müdürü İlker Sırtkaya, sukuk ihraçlarını artırmayı ve sermaye piyasalarında derinleşmeyi hedeflediklerini belirterek şunları söyledi:

“Bu zamana kadar yurt içi piyasalarda Emlak Katılım olarak, aracı kurum kullanmaksızın, 30 milyar TL’nin üzerinde sukuk ihracı gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra sukuk piyasasındaki bilgi ve tecrübelerimizi kurumsal firmalara aktarmaya ve sektörün derinleşmesine hizmet etmeye devam ediyoruz. Gıda, geri dönüşüm, gayrimenkul, kiralama vb. sektörlerde faaliyet gösteren kurumsal firmaların katılım finans prensiplerine uygun olarak yapılandırdığımız şirket sukuku işlemlerine de aracılık etmiş bulunmaktayız.

Aracılığını üstlendiğimiz ve hali hazırda dolaşımda bulunan 4,3 milyar TL tutarındaki şirket sukuku bakiyemiz ile sektör lideri konumundayız. Ülkemizde sürdürülebilir büyümenin en önemli kaynaklarından biri, sürdürülebilir/yeşil sukuk piyasasının derinleşmesinden ve yeterli teşvik mekanizmasının geliştirilmesinden geçiyor.”

Sırtkaya, finans kurumlarının düşük karbon ekonomisine geçişte önemli dönüştürücü bir role sahip olduğuna işaret etti.

Bu bilinçle Emlak Katılım olarak geçen yıl Türkiye’nin ilk emek-sermaye ortaklığına dayalı yeşil sukuk ihracını gerçekleştirirken, Türkiye’nin ilk eser sözleşmesine dayalı yeşil sukuk ihracına da aracılık ettiklerini anımsatan Sırtkaya, “Bu yıl ise eylül ayında, bir geri dönüşüm firmasının Türkiye’deki ilk reel sektör yeşil sukuk ihracına aracılık ettik. Yakın zamanda SPK’dan almış olduğumuz 2 milyar TL tutarlı sürdürülebilir/yeşil kira sertifikası ihraç programı kapsamında ise ikinci yeşil sukuk ihracımızı başarıyla gerçekleştirdik. Emlak Katılım olarak, katılım esaslı ve sürdürülebilir sermaye piyasalarının ülkemizde gelişmesi ve derinleşmesi için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI