Reklam
3 Ekim 2022 Pazartesi
Ana SayfaSektörden HaberlerEkonomi piyasalarında haftanın özeti (5-9 eylül 2022)

Ekonomi piyasalarında haftanın özeti (5-9 eylül 2022)

Yurt içinde enflasyon verisi ön plana çıkarken küresel piyasalarda Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz kararı ile ABD Merkez Bankası (Fed) Powell’ın konuşması odakta yer aldı. Avrupa Merkez Bankası (AMB), dün gerçekleştirdiği toplantısında tarihinde ilk kez 75 baz puanlık faiz artışı kararı alarak, ana refinansman oranını %1,25, marjinal borç verme imkanını %1,50 ve mevduat faizini %0,75 yükseltti. AMB Başkanı Lagarde, kararın ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında, büyük ihtimalle ikiden fazla toplantıda faizleri artırabileceklerini dile getirirken, temel enflasyon girdilerinin yükselişte olduğunu, fiyat baskılarının giderek daha fazla sektöre yayıldığını ifade etti. Fed Başkanı Powell, izledikleri stratejiyi sürdüreceklerini ve enflasyonu kontrol altına almak için tereddüt etmeden aynı şekilde devam edeceklerini söyledi.

Petrol fiyatları, artan resesyon endişelerinin talep görünümünü olumsuz etkilemesiyle düşüşe geçerken Brent petrolün varili, Şubat ayından beri ilk kez 90 doların altına düşerek 87,24 dolara kadar geriledi.

Hafta başında Rus gaz şirketi Gazprom’un Avrupa’ya doğalgaz akışını durdurması sonrası artan endişeler ve Powell’ın şahin açıklamaları risk iştahını olumsuz etkilerken küresel piyasalarda hafta genelinde karışık bir seyir izlendi.

Türkiye’de tüketici fiyatları ağustos ayında aylık %1,46 artarken, Temmuz ayında %79,60 olan yıllık enflasyon, Ağustos ayında serinin yeni rekoru olan %80,21’e yükseldi. Üretici fiyatları ise aylık %2,41, yıllık %143,75 arttı.

Haftaya pozitif başlayan ve hafta içinde bankacılık hisseleri öncülüğünde gelen alımlarla rekor üstüne rekor kırarak zirvesini 3.545,86 seviyesine taşıyan BİST100 Endeksi, %9,27 kazançla 3.521,38 puandan haftayı tamamladı. Bankacılık Endeksi %25,8 yükseldi.

Haftaya 18,20’li seviyelerden başlayan Dolar/TL, hafta içinde 18,25 sınırının üzerine çıktı. Hafta başında 18,00 sınırının altına kadar gevşeyen Euro/TL ise bugün 18,45 sınırını aştı. Yurt dışı yerleşik yatırımcılar, reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 98,0 milyon dolar hisse senedi alımı, 63,5 milyon dolar Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS-Kesin Alım) satışı ve 9,4 milyon dolar Özel Sektör Tahvil satışı gerçekleştirdi. Aynı haftada yurt içinde yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatı 677 milyon dolar azalarak 129.518 milyon dolara ve tüzel kişilerin döviz mevduatı 352 milyon dolar azalarak 82.138 milyon dolara geriledi.

Türkiye dolar bazlı 5 yıllık CDS oranı 700 sınırının üzerinde kalmaya devam etti.

Önümüzdeki haftanın piyasa takvimi

12-16 Eylül 2022 haftasında,
 
Yurt içi piyasalarda,

  • Cari İşlemler Dengesi
  • Mevsimsel Düzeltilmiş İşsizlik Oranı
  • Sanayi Üretimi
  • Perakende Satış Hacmi
  • Tarım ÜFE
  • Konut Satışları
  • Ücretli Çalışan Sayısı
  • Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi
  • Piyasa Katılımcıları Anketi
  • Konut Fiyat Endeksi

verileri takip edilecek.

Yurt dışında;

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi, Hazine Bütçe Dengesi, Üretici Fiyat Endeksi, DoE Petrol Stokları, Perakende Satışlar, İthal Fiyatları, Philadelphia Fed İş Koşulları Endeksi, İşsizlik Başvuruları, New York Fed İmalat Endeksi, Sanayi Üretimi, İşletme Stokları, Michigan Tüketici Güven Endeksi, Net Sermaye Girişi/Çıkışı;

Çin’de Çin Merkez Bankası(PBOC) MLF Faiz Kararı, Sanayi Üretimi, Perakende Satışlar, İşsizlik Oranı;

Japonya’da Üretici Fiyat Endeksi, Sanayi Üretimi, Dış Ticaret Dengesi;

Almanya’da Cari İşlemler Dengesi, Tüketici Fiyat Endeksi, ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi;

İngiltere’de Mal Dış Ticaret Dengesi, Sanayi Üretimi, GSYH, İşsizlik Oranı, Tüketici Fiyat Endeksi, Perakende Fiyat Endeksi, Üretici Girdi Fiyatları, Perakende Satışlar;

Euro Bölgesi’nde Sanayi Üretimi, Dış Ticaret Dengesi, Tüketici Fiyat Endeksi;

verileri takip edilecek. Salı günü OPEC aylık “Petrol Piyasası” raporunu açıklayacak. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası(BoE), faiz kararını açıklayacak. Ayrıca Pazartesi günü Çin Shanghai Menkul Kıymetler Borsası “Sonbahar Ortası Ay Festivali” nedeniyle kapalı olacak.

Gökhan Bahadır
Gökhan Bahadır
1980 Bursa'nın İnegöl ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaöretim ve lise hayatını İnegöl'de tamamladıktan sonra üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde okudu. 2011 yılından bu yana Emlakdream.com'da gece editörü olarak görev almaktadır.
RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
325 YAZI